Dlaczego mam to odbijanie po posiłkach?

Witam, zawsze miałam tak ze zarówno na czczo jak i po posiłkach bardzo mi się odbijało ale od kilku dni jest to nasilone i bardzo męczące niezależnie od tego co zjem i czy coś w ogóle zjem do tego cały czas czuje się wzdeta, po posiłkach uczucie się nasila. Czy to oznacza ze coś jest nie tak?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ciągłe odbijanie się treści pokarmowej na pewno nie należy do fizjologicznych zachowań organizmu. W przypadku, gdy to uczucie towarzyszy Pani zarówno na czczo, jak i po posiłkach, należy zastanowić się nad konsultacją z lekarzem pierwszego kontaktu lub gastroenterologiem. Wydaje się, że Pani kłopoty mogą mieć swoją przyczynę w diecie, ale też trzeba zastanowić się nad możliwością wystąpienia chorób przewodu pokarmowego. Na początek we własnym zakresie może Pani zadbać o prawidłową dietę, zjadanie posiłków regularnie i odpowiednie nawadnianie organizmu. Jeśli nie nastąpi poprawa to konieczna będzie wizyta u lekarza. Może mieć Pani zlecone badania krwi (podstawową morfologię, OB, CRP, próby wątrobowe, cholesterol, glukozę czy hormony tarczycy). Ponadto niewykluczone że lekarz wyda skierowanie na badania obrazowe w tym USG jamy brzusznej czy gastroskopię. Na podstawie otrzymanych wyników możliwe będzie określenie etiologii Pani dolegliwości i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Z tego też względu zachęcamy do kontaktu z lekarzem i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/odbijanie

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-rozworu-przelykowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu

uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.