Jak leczyć taką suchość pochwy?

Mam problem z suchością pochwy, pojawiają się podrażnienia i pęknięcia skóry co szczypie i swędzi. Nie pomógł szereg maści, jedynie Novate ale z zaleceń lekarza mogę ją stosować tylko 2-3 dni, po kilku dniach problem nawraca. Czy są jakieś skuteczniejsze metody leczenia? Dodam że stosuje tabletki antykoncepcyjne. Nie mam już sił na wizytę u kolejnego ginekolog żeby usłyszeć znów że poprostu tak mam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Suchość pochwy, o której Pani wspomina to dyskomfort w okolicach intymnych wynikający z braku lub niedostatecznej wilgotności w pochwie. Przypadłość ta może powstawać na skutek zmian hormonalnych oraz infekcji intymnych różnego pochodzenia.

Co do przyczyn na tle hormonalnym można wymienić: ciążę, poród, okres laktacji, menstruację, menopauzę, stres, przyjmowane leki, a także antykoncepcję hormonalną.

Nieodpowiednie wydzielanie śluzu może też wynikać ze źle dobranej diety, stosowania perfumowanych podpasek, wkładek higienicznych, ale również preparatów do prania bielizny.

Do głównych objawów świadczących o suchości pochwy należą: świąd, pieczenie, uczucie suchości, ból podczas stosunku, infekcje, upławy, a czasem również krwawienie z pochwy.

Aby prawidłowo rozpocząć leczenie suchości pochwy należy przede wszystkim wyeliminować przyczyny. Proponujemy udać się ponownie do lekarza ginekologa, żeby pomógł zdiagnozować źródło problemu. Dopasuje dla Pani odpowiednie metody leczenia i ewentualną diagnostykę, np. posiew wymazu z pochwy.

Z preparatów ogólnie dostępnych można wspomóc się dobrej jakości żelami oraz globulkami nawilżającymi. Powinny one w swoim składzie zawierać: kwas hialuronowy, kwas mlekowy, lipidy oraz bakterie kwasu mlekowego.

Skorzystać również można z zabiegów medycyny estetycznej, które pobudzają produkcję śluzu. Wykorzystuje się tu głównie laser oraz zastrzyki z kwasem hialuronowym.

Więcej na temat tego schorzenia można przeczytać w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-pochwy-jak-sobie-z-nia-radzic

https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-pochwy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.