Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością u 19-latki?

Jak poradzić sobie z nadmierną potliwoscia? Witam, mam bardzo duży problem, który odbija się na mojej psychice już dłuższy czas.. A mianowicie jest to nadmierna potliwość. Wszystko zaczęło się wraz ze zmianą szkoły, kiedy to zostałam tam niestety źle potraktowana i psychicznie nie dawałam sobie rady przez osoby, które tam były. Wszystko od tamtych chwil w moim życiu zmieniło się. Kiedyś wesoła dziewczyna, uśmiechnięta i niczym nie stresująca się, A teraz psychicznie wykończona i stresująca się wszystkim... Wracając, od tamtego momentu w moim życiu doszło wiele innych chorób. Dowiedziałam się,że choruje na celiakię, lecz to lekarze też bardzo długo wykrywali..Schudłam aż 8 kg, przy wzroście 161 wazylam raptem 41 kg, miałam ciągłą anemie, ciągle bóle głowy brzucha, mdlalam I wymiotowalam. Oczywiście musiałam przejść na dietę, na której jestem już ponad 6 miesięcy. Udało przytyć mi się aż 10 kg! Z czego jestem chyba najbardziej dumna w tym wszystkim... Ale po tej całej sytuacji stresowej dla mnie, zaczęłam wszystkiego się bać. Po przejściu do nowej szkoły, bardzo bałam się ludzi, bo po tamtej sytuacji, myślałam, że nikt mnie nie będzie lubił. W mojej głowie cały czas jest uraza tamtych ludzi, którzy wyzywali mnie od najgorszych mimo że nikomu nie zrobiłam krzywdy, byłam po prostu miła i dobrze się uczyłam. Wszystko poszło na moją psychikę. W tej szkole której jestem obecnie, wszyscy, przynajmniej większość bardzo mnie lubi, bo mi sami to mówią. A ja niestety po tym wszystkim co przeszłam mam bardzo niską samoocenę i zawsze myślę o sobie najgorzej. Zawsze byłam dość otwarta osoba, nie bałam się ludzi ani kontaktu z nimi. Lecz od tamtych chwil bardzo się pocę.. niestety nie potrafię sobie z tym poradzić. Moja lekarz Gastrolog mówi, iż to może być efektem po prostu dojrzewania.. dodam, iż mam 18 lat. Myślę, że to nie jest powód tego że dojrzewam. Każdego dnia mam gorączkę albo stan podgoraczkowy. Całe ręce mi się trzęsą, a pot scieka mi jak wodospad spod pach i stóp. Nie wiem co mam już robić i do kogo udać się po pomoc. Nigdy w swoim życiu wcześniej nie miałam problemów z potliwoscia w takim stopniu. Zawsze ubeiralam biale bluzki, a teraz to jest niemożliwe, bo po 5 sekundach od ubrania się jestem już cała mokra. Bardzo przestrzegam higieny, używam różnych antyperspiantow Ale to nic nie daje

Redakcja abcZdrowie

Witaj!

Bardzo Ci współczuję, że w tak młodym wieku masz za sobą już tyle trudnych doświadczeń, a nadmierna potliwość rodzi jeszcze dodatkowy stres i przykre emocje. Przeciążenie psychiki przewlekłym stresem odbija się na zdrowiu, powoduje lub nasila wiele dolegliwości i chorób – w ten sposób powstaje błędne koło. Myślę, że tak jest w Twoim życiu.

Na problem nadmiernej potliwości trzeba spojrzeć w kontekście całej Twojej historii życia i chorób. Może on mieć wiele przyczyn, których nie da się ustalić tylko na podstawie krótkiego opisu. Twoja sytuacja zdrowotna jest złożona – piszesz, że stwierdzono u Ciebie wiele chorób, ale nie podajesz jakich (oprócz celiakii). Nadmierna potliwość może być objawem wielu schorzeń ogólnych (np. zaburzeń hormonalnych tarczycy, nadciśnienia czy cukrzycy/insulinooporności) lub skutkiem ubocznym przyjmowanych leków – tutaj wypowiedzieć może się tylko lekarz. Warto go poprosić o dokładniejszą diagnostykę endokrynologiczną. Chociaż to bardzo przykra dla Ciebie dolegliwość, jeśli Twój lekarz prowadzący uważa to za objaw dojrzewania, który minie, to warto mu zaufać i poczekać.

Od Twojego zdrowia fizycznego nie mniej ważna jest Twoja kondycja psychiczna. Przeżyłaś wiele trudnych doświadczeń, które pozostawiły ślad w Twojej psychice. Sama zauważyłaś zresztą, że problem nadpotliwości pojawił się w okresie bardzo silnego stresu – jest ona częstym somatycznym objawem przewlekłego napięcia i zaburzeń lękowych (nerwicy, ataków paniki). Chciałabym zaproponować Ci, żebyś poszukała wsparcia psychologicznego. Dobry psycholog czy psychoterapeuta, któremu zaufasz, pomoże Ci uwolnić się od bagażu trudnych doświadczeń z przeszłości, pokonać lęki i zbudować właściwą samoocenę oraz nauczy, jak radzić sobie z emocjami i stresem w codziennych sytuacjach. Możesz zacząć od rozmowy ze szkolnym pedagogiem czy psychologiem.

Chociaż w aptece znaleźć można doustne preparaty redukujące wydzielanie potu, w Twojej sytuacji zdrowotnej nie mogę Ci ich polecić (np. ze względu ryzyko interakcji z przyjmowanymi lekami). Leczeniem objawowym nadmiernej potliwości zajmuje się lekarz dermatolog, do którego warto się udać z kompletem wyników badań. Pozostaje zaufać lekarzom i wzmocnić kondycję psychiczną (za co trzymam kciuki). Przydatne wskazówki na temat radzenia sobie z tą dolegliwością znajdziesz też w poniższych materiałach:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierne-pocenie-a-nieuzasadniony-stres

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie

https://uroda.abczdrowie.pl/nadmierna-potliwosc

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.