Jak pozbyć się trudności z oddychaniem u 18-latki?

Witam. Jestem dziewczyną i mam 18 lat. Mam trudności z oddychaniem. Czuje jakby ktoś stał cały czas mi na klatce piersiowej. Jest mi bardzo ciężko. To juz ponad 7 miesięcy. Lekarz stwierdził mi niedobór żelaza około rok temu. Codziennie kręci mi się w głowie i czuje się zawsze senna nawet gdy rano budzę się wyspana. Brak tchu nasila się przy jedzeniu i przy wysiłku. Także przy cieplej kąpieli. Kręci mi się w głowie od wysiłku i minimalnego stresu. Mam gdzieniegdzie na ciele czerwone suche małemiejsca

Dzień dobry. Jeżeli diagnostyka medyczna wyklucza przyczyny w tym zakresie, warto przeprowadzić diagnostykę psychologiczną. Być może reaguje Pani w ten sposób na stres a opisane objawy, choć somatyczne, mają swoje źródło w obszarze funkcjonowania psychologicznego. Dodatkowo jest Pani młodą osoba, w specyficznym i bardzo trudnym okresie dojrzewania. To czas sporych zmian poznawczych i biologicznych, który sam w sobie bywa wyczerpujący, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Konsultacja psychologiczna z pewnością da Pani pomocne wskazówki. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam, jeśli lekarz, po konsultacji i przeprowadzeniu badań diagnostycznych wykluczy chorobę somatyczną, wówczas należy skonsultować się z psychiatrą/psychologiem. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności.
Pozdrawiam serdecznie.
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl

Na niedobór żelaza pomoże odpowiednia dieta. Najważniejsze zasady to:
- jedzenie chudego mięsa czerwonego, wątroby, chudych gatunków wędlin. Jest to źródło żelaza hemowego, dobrze przyswajanego przez organizm.
- jedzenie produktów roślinnych o stosunkowo dużej zawartości żelaza (płatki zbożowe, suszone owoce, warzywa strączkowe, warzywa o zielonych liściach).
- jedzenie owoców i warzyw bogatych w witaminę C (czarna porzeczka, sok pomarańczowy, natka pietruszki, papryka), ponieważ dieta bogata w tę witaminę zwiększa przyswajanie żelaza niehemowego (z jaj i produktów roślinnych). Zaleca się dodawanie do każdego posiłku warzyw i owoców o dużej zawartości witaminy C. Warzywa i owoce powinny być spożywane na surowo, gdyż witamina C jest wrażliwa na temperaturę i obróbka kulinarna znacznie zmniejsza jej ilość w danym produkcie.
- ograniczenie spożycia kawy i herbaty. Zawierają one taniny – związki hamujące wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Działanie to można ograniczyć, pijąc te napoje nie w czasie posiłku czy bezpośrednio po nim, lecz między posiłkami.

Zapraszam do kontaktu i pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/