Jakie antydepresanty nie zwiększają wagi?

Witam Po jakich antydepresantach się najmniej tyje a na których najwięcej? Mam I stopień otyłości po tych wszystkich lekach . Mam przepisany Escitalopram . Czy po tym leku bardzo się tyje?

Dzień dobry,

kwestia tycia po lekach antydepresyjnych jest bardzo indywidualna. Jest to osobnicza reakcja organizmu. Może Pani zmieniać leki na inne i w ten sposób obserwować wahania swojej masy ciała.

Warto równocześnie zgłosić się do dietetyka po odpowiedni rodzaj diety. Badania dowodzą, że przewlekła depresja ma związek z niedoborem niektórych składników pokarmowych.

W walce z depresją pomagają produkty będące bogatym źródłem selenu, należą do nich przede wszystkim ryby, owoce morza oraz orzechy. Badania wykazują, że spożycie ok. sześciu orzechów brazylijskich powoduje wzrost poziomu selenu we krwi nawet o 300%. W orzechach występują także inne składniki usprawniające pracę układu nerwowego oraz mózgu, m.in. witaminy z grupy B (tiaminę i niacynę) oraz minerały takie jak: miedź, potas, fosfor, żelazo oraz wspomagające wydzielanie hormonu szczęścia – magnez i tryptofan.

Posądzany o korzystny wpływ na nasze samopoczucie jest także szpinak. Z uwagi na dużą zawartość kwasu foliowego łagodzi objawy zaburzeń psychicznych, schizofrenii oraz depresji. Kwas foliowy sprzyja wytwarzaniu serotoniny w mózgu co znacząco wpływa na poprawę procesów zapamiętywania, łagodzi nerwicę oraz poprawia nastrój.