Jakie mogą być przyczyny niskiego wzrostu i niedoboru masy ciała u dziecka?

Witam, jakie mogą być przyczyny niskiego wzrostu i niedoboru masy ciała u dziecka 7 lat. Waga to 17 kg,wzrost 111 cm, od 3 miesięcy brak przyrostu,w ciągu poltorej roku dziecko przybrało 10 cm, oraz dwa kilo wagi (ważył 15 kg i był na 50 centylu).Dziecko ma.apetyt,wręcz non stop domaga się jedzenia.Dieta to głównie ryby,kasze, strączkowe (np.ciecierzyca),mięso (indyk,wieprzowina,sporadycznie kurczak i wołowina), mleko i przetwory mleczne, warzywa, niewiele owoców (jabłko, pomarańcza,arbuz,banan).Dodatkowo okresowo pojawiają się luźne lub wodniste stolce (raz,dwa razy na dobę) w kolorze zoltawym.Wykonaliśmy badanie genetyczne na celiakie-została wykluczona.W badaniach dodatkowych wit D3 30, tsh w normie,ft3 podwyzszone 5,1 (norma do 4.0), ft4 w normie,W ostatniej morfologii obniżone nieznacznie neutrofile (30, norma od 37),mcv 77,9 (norma od 80) oraz podwyzszone lymfocyty-4,85(norma do 3,40),procentowo lymf-55,8%(norma do 50) jednak dziecko miało wtedy infekcje bez antybiotyku-leczona objawowo i inhalacjami z soli.Albumina sprzed pol roku w nori,bialko calkowite również.Kilka lat temu w wieku 3 lat nienacznie powiekszona wwątroba i sledziona, w kontrolnym usg po roku-prawidłowa.W okresie powiekszenia watroby i sledziony wystąpiła infekcja oraz dwukrotny krwotok z nosa.Dodam, że ostatnio dziecko dość sporo choruje,bez goraczek (stany podgoraczkowe doo max.37,8), sa to infekcje gornych dróg oddechowych,z katarem i kaszlem.Okresowo.pojawiają się bóle brzucha pod zebrem.Dziecko pogodne, wręcz okresowo.pobudzone.Proszę o.wskazania jakie badania diagnostyczne można wykonać by stwierdzić przyczyne "wypadniecia" z siatek centylowych u dziecka? Czy badanie na lamblie będzie wlasciwe wraz z badaniem.ogolnym.kału? Dodam, że ostatnio pojawiła się infekcja w jamie.ustnej-mały pecherzyk na wardze-leczony Dezaftanem oraz nystatyna.Czy badanie enzymów watrobowych lub trzustkowych ma sens( w kwestii.okresowego żółtego lub wodnistego stolca)?Czy możliwe że jest to spowodowane nietolerancją laktozy?Dziecko pije.mleko,nie ma.gazów po nim,ani wzdec, nie ma.również biegunek-czyli czestych luźnych stołcow,po kilka na dobę.Parathormon również w normie.Dziecko pije dużo niegazowanej wody mineralnej.

Dzień dobry, przyczyn opóźnionego wzrostu może być kilka. Proszę udać się do pediatry, zleci on na podstawie badań oraz wcześniejszej historii (również okołoporodowej i w trakcie ciąży) odpowiednią diagnostykę.