Jakie mogą być skutki leczenia tabletkami dopochwowymi?

Witam. Jak mam stan zapalny i dużo bakterii badania robiłam we wrześniu teraz lekarka dala mi wynik i przypisała mi leki dopochwowe które mam używać przez 10 dni w grudniu i 10 dni w styczniu, biorę juz 4 blister tabletek antykoncepcyjnych i mam takie pytanie, bo jak zapytałam się lekarki czy można się kochać w trakcie leczenia czy trzeba się zabezpieczać prezerwatywa to ona powiedziała ze można się kochać tylko pierwszo stosunek a potem tabletka dopochwowa, nie mówiła nic o tym ze mam się dodatkowo zabezpieczać przez te 2 miesiące brania tych leków dopochwowych, no i tu moje pytanie: 1. Jeśli mam stan zapalny i dużo bakterii i lekarka nic nie wspomniała o zabezpieczaniu to mogę się normalnie kochać bez zabezpieczenia? 2. I na przykład jak nie będę się kochać przez te 10 dni brania tabletek dopochwowych to po skończeniu kuracji w grudniu(czyli po braniu ich tylko jeden miesiąc z dwóch) mogę się kochać bez zabezpieczenia?(chodzi o to ze przepisała mi lekarka dwa opakowania różnych leków jeden antybiotyk drugi jakiś od bakterii lek i mam brać je 2 miesiące to po pierwszym miesiącu brania tego mija ten stan zapalny i bakterie czy dopiero po tych dwóch miesiącach?). 3. I jeszcze jedno pytanie czy tabletki dopochwowe zmniejszają antykoncepcje czy nie maja na nią wpływu? 4. Jeśli ja od września do grudnia nie wiedziałam ze mam stan zapalny i kochałam się bez zabezpieczenie z chłopakiem to on mógł się zarazić? czy mógł się zarazić ale nie musiał? czy często takie zapalenie przechodzi tez na chłopaka? lekarka nie mówiła nic ze moj partner powinien tez wziąć jakieś leki czy się zbadać czy przypadkiem się nie zaraził.( dodam ze stosunki bez zabezpieczenia prezerwatywa były w październiku tylko wrzesień przeczekaliśmy a w listopadzie ja brałam lekarstwa i mogły one zmniejszyć skuteczność antykoncepcyjna, i od tez października nie było do tej pory stosunków bez zabezpieczenia). Martwię się tym bardzo. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Jeżeli ginekolog prowadzący nie zaleciła stosowania dodatkowo prezerwatywy to należy się do tego zastosować. Mogło w tej sytuacji dojść do przeniesienia infekcji na partnera.
Na kolejnej wizycie u ginekologa proszę zapytać czy istnieje konieczność leczenia również partnera. Wszystko zależy od rodzaju infekcji.

Leki dopochwowe nie zmniejszają skuteczności tabletek antykoncepcyjnych.
Pozdrawiam