Mam 12 lat i ważę 50 kg! Jaka powinna być moja prawidłowa waga?

Dzień dobry, mam 12 lat, ważę 50 kg i mam 168 cm wzrostu. Nigdy wcześniej nie odchudzałam się, ale teraz doszłam do wniosku, że powinnam. W mojej rodzinie nigdy nikt nie był otyły, lecz boję się, że mi to zagraża. Dużo siedzę przy komputerze, ruszam się mało. Mam w-f cztery razy w tygodniu. Nie byłam u lekarza. Na śniadanie spożywam najczęściej dwie kromki białego chleba z masłem i wędliną a do tego zwykła herbata z jedną łyżeczką cukru. W szkole piję sok pomarańczowy i czasem kanapki, takie jak na śniadanie. Po szkole najczęściej kupuję sobie batonika i idę do domu. Po kilku godzinach mam obiad. Dzisiaj na obiad jadłam kilka ziemniaków z sosem grzybowym, a po jakichś dwóch godzinach zjadłam słodką bułkę i dwa ciastka. Na kolację (o godz. 20.00) zjem zapewne dwie lub trzy kanapki. Nie choruję na żadne choroby, tylko mam alergię. Proszę o pomoc, o jakiś poprawny jadłospis, czego nie powinnam jeść i czy mam nadwagę?! Jaka jest poprawna waga? Pozdrawiam i czekam!

Witam,

nie ma powodów do niepokoju, Twoja masa ciała jest jak najbardziej prawidłowa. Zdecydowanie nie mamy do czynienia z nadwagą i otyłością, niemniej jeśli rzeczywiście ruszasz się niewiele - nic nie szkodzi, aby codziennie przeznaczyć trochę czasu na aktywność fizyczną. Możesz spacerować (również plotkując z koleżankami), jeździć na rowerze, biegać, wykonywać lekkie ćwiczenia.

Odnośnie do opisanego przez Ciebie modelu odżywiania, w Twojej diecie zdecydowanie brakuje:
- warzyw
- owoców
- nabiału.

Nie napisałaś jakiego rodzaju masz alergię, ale jeśli chodzi o alergię pokarmową, dotyczącą któregoś z powyższych rodzajów żywności, to oczywiście należy je wykluczyć.

Odnośnie do prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży zajrzyj na: http://portal.abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia

Pozdrawiam ciepło