Na co wskazuje ta biegunka i ścisk w żołądku?

Witam. Tydzień temu przez cztery dni miałam problem z żołądkiem. W pierwszy dzień- nudności bez wymiotów, żołądek ściśnięty, wieczorem biegunka. Drugi dzień- żołądek ściśnięty, jadłam lekkie rzeczy, ale mało bo zaraz czułam się najedzona, wieczorem mnie przeczyściło. W trzeci i czwarty dzień został tylko ściśnięty żołądek. Piłam herbatę z kopru włoskiego bo działa rozkurczowo ale pomagała tylko na chwilę. Później przez następne dni było spokojnie, wszystko wróciło do normy ale dzisiaj znowu mam biegunkę. Czy to jest grypa żołądkowa czy coś innego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyczyn występujących u Pani objawów może być naprawdę wiele. Do tych powodów możemy zaliczyć przede wszystkim: grypę żołądkową, zatrucie pokarmowe oraz zespół jelita drażliwego.

Jeżeli chodzi o grypę żołądkową (zwaną także grypą jelitową), to oprócz występujących objawów, często towarzyszą im także inne symptomy, takie jak: kaszel, gorączka lub katar. W największej ilości przypadków jest ona wywoływana przez rotawirusy, a objawy utrzymują się około 2-3 dni.

W przypadku zatrucia objawy również utrzymują się około 3 dni. Zatrucie możemy podzielić na trzy grupy, forma bakteryjna wywoływana jest przez bakterie, forma grzybicza często powstaje po zjedzeniu np. spleśniałego jedzenia, natomiast odmiana wirusowa spowodowana jest wcześniej wymienionymi rotawirusami lub enterowirusami.

Do głównych symptomów zespołu jelita drażliwego należą w szczególności częste bóle brzucha oraz biegunki lub zaparcia. Ta choroba jest spowodowana wieloma czynnikami, należą do nich głównie: podatność na stres, problemy z prawidłowym ruchem jelit, nieprawidłowości w układzie odpornościowy, a także nadwrażliwość trzewna. Taki stan jest jednak określany mianem dolegliwości przewlekłej, więc najprawdopodobniej problem leży gdzie indziej.

Jeżeli problem nie ustępuje, radzimy, aby udała się Pani do lekarza internisty. Dokuczające objawy mogą też prowadzić do odwodnienia, także zalecamy dobre nawodnienie organizmu, przyjmowanie elektrolitów oraz zastosowanie diety lekkostrawnej.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które mogą pomóc w zrozumieniu Pani problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/zatrucia-pokarmowe

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.