Nerwica? Tarczyca? Czy może coś innego? Proszę o pomoc!

Witam wszystkich internatów. Mam wielki problem. Proszę o pomoc. Problem dotyczy mojej mamy. Otóż chodzimy po lekarzach już od 2 miesięcy. Zacznę od poczatku. Na samym początku objawy były takie, że mama czuła swędzenie skóry i pieczenie w żołądku. Pojechaliśmy do prywatnej kliniki. Zrobiliśmy gastroskopię oraz morfologię. Z gastroskopii wyszły, że jakieś nawracanie żółci, ale nie do tego zmierzam. Morfologia wyszła OK. Nagle pojawiły się skoki ciśnienia, a swędzenia zamieniło się w pieczenie. Pojechaliśmy do terapeuty. I ten stwierdził, że mama jest strasznie spięta i podejrzewa, że te dolegliwości moga wynikać z nerwicy. Mama miała 3 spotkania u terapeuty. Nie ukrywam, że ruchowo pomogły. Umówiłyśmy się na prywatną wizytę u neurologa. Ten dał nam skierowanie na rezonans magnetyczny odcinka szyjnego, gdyż widzi tam zwyrodnienia. Na rezonans umówiłyśmy się we wtorek. Ale ciągle występuje te pieczenie. Jest ono w okolicy kręgosłupa, rąk, nóg. Dodam, że stwierdzono u mamy nadczynność tarczycy. Nie wiemy, gdzie się dalej udać, gdyż każdy lekarz przepisuje leki, a one nie pomagają na te pieczenie. I tu moje pytanie. Czy te objawy wskazują na nerwicę (mama nie miała lekkiego życia - ojciec alkoholik), czy raczej to tarczyca, czy może coś innego? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przyczyn takich dolegliwości może być wiele. Przede wszystkim, w przypadku stwierdzenia nadczynności tarczycy, Mama powinna mieć włączone odpowiednie leczenie i być pod stałą kontrolą endokrynologiczną. Nadczynność tarczycy może powodować objawy takie jak osłabienie mięśni rąk, drżenie oraz drętwienie, niewykluczone więc, że dolegliwości Mamy zmniejszą się po włączeniu leczenia na tarczycę.

Oprócz tego należy poczekać na wynik rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa. Na podstawie wyniku neurolog może dobrać odpowiednie leczenie lub zalecić rehabilitację.

Nie należy zapomnieć, że dolegliwości bólowe w klatce piersiowej mogą mieć także podłoże kardiologiczne. Jeżeli Mama jest po menopauzie, ma nadwagę lub podwyższony cholesterol bóle mogą wynikać z choroby niedokrwiennej serca.

Do diagnostyki dołożyłabym jeszcze oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Nierozpoznana cukrzyca może także powodować dolegliwości przez Panią opisywane.

O podłożu nerwicowym należy pomysleć, jeżeli wykonane badania wyjdą w normie.

Pozdrawiam serdecznie