Wymiotuję - chcę z tym skończyć, ale boję się, że przytyję

Witam! Mam 15 lat, 170 cm wzrostu i ważę 65 kg. Jakieś 3,5 miesiąca temu ważyłam 85 kg. Udało mi się tyle schudnąć głównie przez ćwiczenia i głodówki. Ok. 3 miesięcy nie miałam okresu. Ostatnio mam straszne kompleksy. Od jakiś 2 tygodni wymiotuję wszystko, co zjem. Chcę z tym skończyć, ale boję się, że nawet jeśli zjem 300 kcal dziennie, przytyję. Często miewam bóle i zawroty głowy, jestem blada na twarzy, wypadają mi włosy... Nie wiem jak z tym skończyć, ale nie chcę przytyć. Proszę o jakąś poradę.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Brak miesiączki, bladość, wypadające włosy, bóle i zawroty głowy są niepokojące i powinnaś zgłosić się z tymi problemami do lekarza rodzinnego. Powyższe objawy moga być wynikiem niedoboru niezbędnych składników odżywczych w organizmie, ale wymagają postawienia dokładnej diagnozy.

Głodówki są najmniej korzystną formą odchudzania, i jak sama zauważyłaś, moga prowadzić do obsesyjnej koncentracji na jedzeniu. Proponowałabym Ci zamiast tego wizytę u dietetyka, który dobierze odpowiednie dla Ciebie, zdrowe i nietuczące pokarmy.

Gorąco namawiam również do rozmowy z psychologiem. Zaburzenia odżywiania mają silny związek z życiem emocjonalnym człowieka. Podjęcie psychoterapii jest istotną częścią terapii. Pomoże przerwać cykl zamkniętego koła i zrozumieć dokładne przyczyny wystąpienia zaburzeń.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!