Z czego dokładnie mogą wynikać moje problemy z wypróżnianiem?

Witam. Mam 33 lata. 65 kg i 163cm wzrostu. Odkąd pamiętam mam problemy z wypróżnieniami. Bóle brzucha mam po każdym posiłku. Nie funkcjonuje tak jak inni ludzie. Czuję się wzdeta, ociezala. byłam w kilku klinikach, w Polsce jak i w Holandii. Za każdym razem stwierdzono u mnie zespół jelita drażliwego. Jedyną radą była dieta lekkostrawna. Tylko ze w moim przypadku nawet po sucharku z pomidorem czy serkiem wiejskim jest taki sam efekt. Brzuch staje się większy. Jedyna ulgę czuje wtedy jak się wyproznie. Przy wypróżnieniu pomagają zawsze papierosy. Kilkukrotnie rzucałam palenie. Wtedy już przez 2-3 tyg nie korzystałam z toalety. Herbaty przeczyszczające oraz inne tabletki na mnie nie działają. Staram się jeść regularnie, ruszać się, pije ok 3 litrów wody. To już nawet nie chodzi o zrzucenie kilogramów tylko o to żeby przestało mnie to męczyc. Rodzina tego kompletnie nie rozumie co jeszcze bardziej dołuje. Pozdrawiam Beata

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli szereg lekarzy stwierdził u Pani zespół jelita wrażliwego (IBS), to zdecydowanie należy tym tropem pójść. IBS to przewlekła choroba układu pokarmowego, objawiająca się częstymi i bardzo dokuczliwymi bólami brzucha wraz z towarzyszącymi im biegunkami i/lub trudnymi do pokonania zaparciami. Do dziś nie do końca wiadomo, jaka jest przyczyna tej choroby, nie ma też na nią leku, który pozwoli pozbyć się tej przypadłości na dobre. Natomiast musi Pani pamiętać, że to choroba psychosomatyczna, zatem nasilenie objawów ma często związek ze stanem psychiki chorego – np. przewlekły stres ma negatywny wpływ na samopoczucie i stan jelit chorego. Więcej na temat samej choroby, jej przyczyn oraz objawów i leczenia odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-przyczyny-objawy-leczenie. Niestety dieta lekkostrawna, o której Pani wspomina, to za mało – IBS nierzadko wymaga leczenia farmakologicznego, wspierającego dietę, a nawet w niektórych przypadkach psychoterapii. Leki, które lekarz przepisuje są zależne od problemu, z jakim pacjent się boryka: np. symetykon przy wzdęciach, laktuloza na zaparcia, w przypadku bólu poposiłkowego – hioscyna itd. Powinna Pani skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem, który dobierze leki adekwatne do Pani stanu. Istotna jest dieta – nie wprowadzona na chwilę, lecz na stałe. Pod pojęciem „lekkostrawna” kryje się wiele, ale należy wiedzieć, jakich produktów używać, a jakich unikać przy IBS. Szczególnie niepolecane są m.in.: kawa, herbata, dania smażone, wysokoprzetworzone, wzdymające (fasola, cebula, kapusta itp.) itd. Szczegółowe wskazówki w artykule dotyczącym diety przy zespole jelita drażliwego: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego. Można rozważyć również dietę tzw. FODMAP, polegającą na unikaniu w diecie oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polisacharydów. Bardzo istotne jednak, by dietę stosować przez określony czas oraz tylko pod kontrolą lekarza lub dietetyka. Jeśli jest Pani zainteresowana tym, jakie produkty są zalecane, a jakie wykluczone w tej diecie, zapraszam pod adres: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-fodmap-pomoc-w-zespole-jelita-wrazliwego. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.