Jakie badania chorób odkleszczowych powinnam wykonać?

Ugryzienie przez kleszcza - co zbadac? Trzy miesiące temu ugryzł mnie kleszcz, został wyciągnięty po kilku godzinach od wbicia w całości. Trochę ponad tydzień po zaczęły się postępujące do dziś objawy: Zanik miesiączki, zmęczenie, codzienne nieustające bole głowy, szyi, kręgosłupa i stawów. Nie mam rumienia, gorączki. Nic poza tymi bólami się nie dzieje. W ostatnim czasie zbadano i stwierdzono u mnie kandydoze. Jakie badania chorób odkleszczowych powinnam wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli kleszcz został wyciągnięty po kilku godzinach od ukąszenia, to ryzyko wystąpienia choroby z Lyme jest niewielkie. Borrelia bytuje w jelitach pajęczaka, zatem do zainfekowania boreliozą dochodzi zazwyczaj po dłuższej ekspozycji na wydzielinę kleszcza, ponieważ bakteria ma stosunkowo długą drogę do przebycia zanim dotrze do krwiobiegu człowieka. Oczywiście nie jest wykluczone, że do zakażenia doszło wcześniej – wiele ofiar pajęczaków nawet nie odnotowała ukąszenia. Może Pani wykonać badanie z krwi na obecność przeciwciał, które powinno dać odpowiedź na pytanie o zakażenie. Odsyłam do artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-igm-i-igg oraz tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-borelioz.

Drugą z chorób przenoszonych przez kleszcze jest KZM, czyli kleszczowe zapalenie mózgu – do przekazania patogenu dochodzi w momencie ukąszenia, ponieważ wirus jest obecny w ślinie pajęczaka. Objawy to bóle stawów i mięśni – dolegliwości podobne do tych towarzyszących grypie. Zdecydowanie jednak nie pojawiają się po upływie doby czy dwóch, wręcz przeciwnie – początkowo choroba może rozwijać się bezobjawowo aż przez 7-28 dni. Wykrycie KZM wymaga wykonania testów serologicznych. Proszę się zapoznać z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kleszczowe-zapalenie-mozgu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.