Mam zdiagnozowanego mięśniaka, co dalej?

Mam 52 lata, jestem po wycięciu jajnika z przydatkami, kiedy miałam 37 lat. To był torbiel. Nie dostałam żadnego hormonu, mimo że prosiłam wielu lekarzy. Odpowiedź była jedna, jeżeli mam miesiączkę, to jest wszystko dobrze. A ja umierałam na serce przed każdą miesiączką, pociłam się, tyłam. Teraz, kiedy wykryto mięśniaka, lekarz zapisał mi lek hormonalny, który już zużyłam i czekam na miesiączkę, mam wziąć następny w trzecim dniu cyklu. Boję się bardzo. Kiedy zaczęłam brać pierwszy, przez 2 dni czułam się źle, ale potem doskonale. Kiedy zakończyłam, mam opuchnięte nogi w kostkach, powieki. Przeczytałam na ulotce o imusach tego leku, zakrzepicy, udarach... Nie wiem, co mam zrobić. Teraz w oczekiwaniu na miesiączkę czuję znowu palpitacje serca, no i te opuchnięcia, nie mówiąc o bólu głowy. Jestem już załamana! Co mam robić? Poprosić o plastry? Czy spróbować wziąć zapisane? Koleżanka zmarła na udar mózgu, kiedy zaczęła brać HTZ.

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Przydatkami nazywamy jajniki i jajowody, ale rozumiem, że był usunięty jeden jajnik? Jeżeli jeden jajnik przejmuje funkcję hormonalną również usuniętego, nie trzeba przepisywać kuracji hormonalnej. Dopiero w przypadku objawów niedoboru hormonalnych można to rozważyć.
Przed rozpoczęciem HZT powinno zebrać się dokładny wywiad oraz wykonać następujące badania:

Ma to na celu określenie ryzyka wystąpienia powikłań hormonoterapii. W przypadku, gdy większe jest ryzyko, niż ewentualne korzyści - powinno się z tej terapii zrezygnować. Taką decyzję podejmuje lekarz prowadzący.
Przezskórny typ HTZ powinien być preferowany u kobiet z podwyższonym poziomem trójglicerydów, żylakami kończyn dolnych, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, czy kamicą żółciową, ponieważ rzeczywiście cechuje się mniejszymi skutkami ubocznymi.
Opisane dolegliwości mogą ustąpić z czasem przyjmowania terapii, ale też mogą być wskazaniem do zmiany preparatu. Warto porozmawiać z lekarzem - o Pani obawach, o ewentualnej zmianie drogi podania i o czynnikach ryzyka w tym przypadku.
Tutaj znajdzie Pani podpowiedź, czy może Pani stosować HZT.
Serdecznie pozdrawiam!