Powiększone węzły chłonne, bóle szyi i karku - czy to coś poważnego?

Witam. Od 3 miesięcy mam dziwne dolegliwości. Najpierw odczuwałam stukania w uchu. Następnie dostałam infekcji. Miałam też ból gardła, zatkany nos, przy tym wystąpiły bóle głowy, stan podgorączkowy, poty. Ogólnie jestem słaba. Oprócz tego dokuczają mi jakieś dziwne ciągnięcia szyi i karku, nie występują one stale, ale dokuczają mi kilka razy w ciągu dnia. Obecnie stan podgorączkowy minął, gardło nie boli, ale ciągle mam problem z szyją i zatkanym nosem. Dodatkowo mam jakieś dziwne uderzenia - raz zimna, raz gorąca. Miałam robioną morfologię i wszystko jest w normie, CRP 0,3; D-DIMERY 11,9; TSH 1,210; białko całkowite 6,9; OB 5 mm/h; PŁT 153; krwinki czerwone 5,02; krwinki białe 8,05; hemoglobina 15,10; hematokryt 43,8. Robione miałam prześwietlenie płuc, EKG i Echo serca - wszystko jest w porządku, podobnie jak USG jamy brzusznej. Jedynie co mnie martwi, to USG szyi. Wynik tego badania jest następujący: "W obu bocznych okolicach szyi bardziej po prawej stronie oraz w okolicy karkowej widocznych jest kilka drobnych odczynowych węzłów chłonnych; długość ich sięga do 15 mm, a grubość do 7 mm. Węzły jednorodne bez zmian ogniskowych. Ponadto CT zatok bocznych nosa wykazało: w świetle lewej zatoki szczękowej torbiel zapalny ok. 21x21x60 mm wypełniająca zachyłek zębowy. Drobne przyścienne zgrubienia błony śluzowej w prawej zatoce oraz w lewym sitowiu przednim. Lewoboczne skrzywienie przegrody nosowej. Poza tym zatoki boczne nosa prawidłowo powietrzne, ich kostne ograniczenia niezmienione. Kompleksy ujściowo-przewodowe obustronnie drożne. Struktury mózgowia bez zmian." CT głowy wyszło prawidłowe. Dodam, że mam zęby do leczenia. Czym mogą być spowodowane te dziwne bóle szyi i czy tak powiększone węzły chłonne są niebezpieczne?

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

dolegliwości bólowe szyi mogą mieć związek z kręgosłupem. Dlatego w tej sytuacji warto jeszcze wykonać RTG odcinka szyjnego kręgosłupa.

Powinna Pani być zbadana przez lekarza pierwszego kontaktu celem oceny pozostałych grup węzłów chłonnych dostępnych badaniu. Pozwoli to na określenie, czy powiększone są tylko karkowe węzły chłonne, czy inne też są powiększone. Być może karkowe węzły chłonne są powiększone jako wynik przebytej infekcji. Po pewnym czasie ulegną one zmniejszeniu.

Pozdrawiam