Sposoby na przybranie wagi

Witam, bardzo bym chciała przybrać na wadze lecz nie mogę mam 164 wzrostu waga 38 kg jem reguralnie jestem po 2 porodach i nie mogę przybrać czy jest jakiś sposob?

Witaj,
znacznie trudniej jest prowadzić terapię niedowagi niż nadwagi. Jest to spowodowane tym, że oczywiście dieta powinna być wysokokaloryczna ale jednak nie za sprawą wysokiej zawartości tłuszczów- które mogły by źle wpłynąć na profil lipidowy pacjenta. Przede wszystkim trzeba się dowiedzieć jaki jest powód niskiej masy ciała. Przyczyny mogą być różne: przede wszystkim jest to szybka przemiana materii lub uwarunkowania genetyczne, np. gdy rodzice czy dziadkowie są osobami chudymi. Istnieją też dolegliwości, które powodują chudnięcie, takie jak:choroby jelit, jak np. celiakia (nietolerancja glutenu), zespół złego wchłaniania (wydalanie resztek niestrawionego pokarmu), choroba Leśniowskiego-Crohna (przewlekłe zapalenie jelit), colitis ulcerosa (wrzodziejące zapalenie jelita grubego), stany zapalne jelit na tle bakteryjnym, grzybiczym czy pasożytniczym, uczulenia pokarmowe, np. u dorosłych na białko mleka, wywołujące biegunki, nadczynność tarczycy-przyspieszająca przemianę materii, cukrzyca niezdiagnozowana i nieleczona. Poziom cukru wzrasta we krwi, ale nie dociera do tkanek. Organizm jest niedocukrzony, zaczyna zużywać zapasy i chory chudnie, nowotwory zarówno w początkowej fazie, jak i podczas leczenia, np. chemioterapią, stres, szczególnie przedłużający się, operacje, hospitalizacja, długie leżenie w łóżku, wycieńczenie, choroby związane z urazami, np. oparzeniami, anoreksja (jadłowstręt, którego przyczyna tkwi w psychice chorego).

Przede wszystkim zwracam uwagę na systematyczne i częste jedzenie posiłków – powinno ich być 4–5 dziennie.Główne zasady diety zwiększającej masę ciała:

- wybierać produkty z wysoko wartościowym białkiem. Są to: mięso ze zwierząt rzeźnych oraz drobiu, ryby i przetwory mleczne, ze zwróceniem uwagi na żółte sery
- włączyć do diety owoce wysokokaloryczne, jak banany, awokado, winogrona
- dostarczać organizmowi wodę mineralną i soki owocowe. Zrezygnować z napojów gazowanych i nektarów, które mają dużo konserwantów
- połowa zapotrzebowania energetycznego organizmu pochodzi z węglowodanów. Dlatego należy wykorzystać dużą gamę produktów mącznych, w tym pieczywo z różnymi dodatkami, np. miodu, nasion (pumpernikiel)
- z tłuszczy należy wybierać oleje, oliwę, masło;
- stosować jako przegryzki kaloryczne orzechy, nasiona słonecznika, suszone owoce, np. rodzynki, daktyle. Można też pić Nutri-drinki, które kupuje się w aptece (bez recepty). W jednej buteleczce jest pełnowartościowy posiłek.

Zapraszam na moją stronę internetową:
jarnuszewska.dobrydietetyk.pl

Pozdrawiam
Agata Jarnuszewska