Problem z przybraniem masy ciała

Witam, mam problem z przybraniem masy ciała. Badania zrobione, wyniki poprawne, żadnej nadczynności tarczycy, cukrzycy itd. Mam 175 cm wzrostu i ważę 54 kg. Jem, że tak powiem jak głupia. 2 śniadania, przed obiadem owoce, obiad zawsze na mięsie z ryżem, ziemniakami, do tego sos, kolacje też potrafię zjeść dwie. Słodyczy nie szczędzę. Co zatem robić by przybrać 6-7 kg? W obecnym stanie gdy staje przed lustrem czuje się fatalnie. Kobieta, 25 lat.

Witam serdecznie,
Jeżeli z badań wychodzi wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym, co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować, jaki jest Pani styl życia, stan zdrowia, ile ma Pani czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pani preferencje smakowe itp. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mnie jednak powinna Pani spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinna Pani unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim, czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Joanna Wasiluk
Dietetyk

Wykonanie podstawowych badań (morfologia, glukoza, mocz, poziom hormonów tarczycy) i rozmowa z lekarzem. To pozwala wykluczyć choroby, które powodują chudnięcie, między innymi nadczynność tarczycy. Pani wyniki badań krwi są w normie? To świetnie! Stwierdzeniem do przytycia jest także BMI, czyli indeks masy ciała, który jest poniżej 18,5. Taki wynik świadczy o niedowadze i w tej sytuacji należy koniecznie udać się do dietetyka, który podpowie co zrobić, aby masa ciała była prawidłowa. Podczas konsultacji i badania nie tylko sprawdzi Pani swój współczynnik BMI ale także przeanalizowane będą pomiary, analiza składu ciała (tkanka tłuszczowa i masa mięśniowa), dotychczasowa dieta oraz ustalony cel terapii. Dzięki temu lepiej Pani pozna co jest przyczyną, a to pozwala przyjąć właściwą strategię działania ;) Niedowaga jest dla zdrowia tak samo groźna jak otyłość.Bywa przyczyną wielu zaburzeń hormonalnych i sercowych. Niedożywiony organizm jest słaby i nie broni się przed chorobami. Często zdarza się, że przy zbyt niskiej wadze występują anemia, infekcje, próchnica, osłabienie wzroku, wypadają włosy. Pierwsze objawy niedożywienia to niska masa ciała, senność, bóle głowy czy problemy z trawieniem
Dieta na przytycie:
Zazwyczaj już podniesienie kaloryczności o ok. 15% względem dziennego zapotrzebowania na energię pozwala uzyskać zdrowy i satysfakcjonujący wzrost masy ciała
Wprowadzenie do swojej diety wartościowych produktów na przytycie - wysokokaloryczne produkty, ale jednocześnie bogate w składniki odżywcze
- lekkie owoce połączone z awokado, suszone owoce(banany, mango, ananasy, rodzynki)
- pestki dyni, nasiona słonecznika, sezam, orzechy
- węglowodany złożone (kasza, pieczywa pełnoziarniste, makaron razowy czy ciemny ryż)
- zamiana chudych przetworów mlecznych na pełnotłuste,
- wysokowartościowe białko (drób, jajka, wędliny) warto także wprowadzić mięso czerwone i tłuste ryby (łosoś)
- zdrowe tłuszcze (omega-3 i omega-6) np. oleje roślinne (oliwa z oliwek)
- dostarczenie witamin głównie z grupy B, ponieważ są one odpowiedzialne za metabolizm białek, tłuszczy i węglowodanów
- pięć posiłków, w odstępach między 2,5 a 3 godziny - jeśli jedliśmy ich tyle do tej pory, należy zwiększyć ich liczbę tak, aby jeść posiłek co 2 godziny (oczywiście pamiętajmy, że jednak nie należy się przejadać)
- fast food, przetworzona żywność i słodycze nie zawierają żadnych wartości odżywczych są to najgorsze produkty, po które sięga osoba chcąca zwiększyć masę swojego ciała. Nie da się na nich przytyć zdrowo, gdyż wszystko zaraz zamienia się w zbędny tłuszcz. Dlatego, jeśli chcemy zdrowo przybrać na wadze i jednocześnie wyglądać fantastycznie, od tych produktów powinniśmy trzymać się z daleka
Aby przytyć zdrowo, trzeba zwiększyć kaloryczność posiłków, dopasować dietę i aktywność do swojego trybu życia i moż­li­wo­ści, a wtedy spokojnie można liczyć na sukces, czyli w tym przypadku dodatkowe kilogramy ;) Podstawą każdej diety na przytycie jest jej odpowiednie zbilansowanie. Warto, aby Pani posiłki były regularne i dostarczały wszystkich składników odżywczych (białek, węglowodanów, tłuszczy, witamin i minerałów)
Podaje link do mojej strony internetowej, gdzie znajduje się świetny artykuł “Jak przytyć?”
https://nataliabarczewska.dobrydietetyk.pl/porady/czytelnia/niedowaga/jak-przytyc/

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Natalia Barczewska
https://nataliabarczewska.dobrydietetyk.pl/