Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 4 1 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zespół otępienny: Pytania do specjalistów

Jak leczyć leukomalację?

Witam mam zapytanie w sprawie syna ma stwierdzona leukomalacja okolokomorowa ogniskowy zanikł tkanki mozgu po prawej stronie robiliśmy teraz EEG gdyż ma duże problemy z pamięcią jest źle bardzo nie pamięta gdzie ma jechać albo jedzie w drugą stronę na... Witam mam zapytanie w sprawie syna ma stwierdzona leukomalacja okolokomorowa ogniskowy zanikł tkanki mozgu po prawej stronie robiliśmy teraz EEG gdyż ma duże problemy z pamięcią jest źle bardzo nie pamięta gdzie ma jechać albo jedzie w drugą stronę na qeeg wyszło mu dużo fal theta silna obecność czynności wolnych w okolicach ciemieniowej pośrodkowej oraz czołowej obecność ogniska czynności 9-10 w okolicy ciemieniowej lewej oraz przedniej skroniowej prawej zwężona jest tylna część ciała modzelowatego nisko amplitudowa czynność szybka widoczna jest fragmentarycznie w okolicach czołowych proszę mi powiedzieć czy taki wynik może świadczy o demencji bo trzy lata temu EEG nie wyszło tak źle jak teraz
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Czy takie mocne lęki są też objawem demencji?

Witam, opiekuję się mamą (83 l) z objawami demencji. W ostatnim czasie często ucieka z domu, boi się dosłownie wszystkiego. Wystarczy głośna rozmowa przez telefon. Widzi jakieś imprezy u nas w pokoju, choć nikt do nas nie przychodzi. Oskarża nas... Witam, opiekuję się mamą (83 l) z objawami demencji. W ostatnim czasie często ucieka z domu, boi się dosłownie wszystkiego. Wystarczy głośna rozmowa przez telefon. Widzi jakieś imprezy u nas w pokoju, choć nikt do nas nie przychodzi. Oskarża nas z mężem, że pijemy, imprezujemy a nic takiego się nie dzieje. Czy takie mocne lęki są też objawem demencji ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy materace przeciwodleżynowe są skuteczne?

Witam, pisze w zwiazku problem mojego dziadka. Ma on w tej chwili 82 lata. Jest to człowiek z dolegliwosciami wieku starczego, takimi jak demencja. Niestety niedawno pojawily sie u niego odleżyny na nodze. Nie prowadzi on zbyt aktywnego trybu życia,... Witam, pisze w zwiazku problem mojego dziadka. Ma on w tej chwili 82 lata. Jest to człowiek z dolegliwosciami wieku starczego, takimi jak demencja. Niestety niedawno pojawily sie u niego odleżyny na nodze. Nie prowadzi on zbyt aktywnego trybu życia, wiekszosc czasu spędza siedzac lub lezac. Chcialbym wiedziec co mozna zastosowac zeby mu pomóc? Czy materace przeciwodlezynowe sa skuteczne? Jak czesto chory powinien zmieniac swoja pozycje w lozku? Jaka jest dla niego najlepsza? Czy w takich przypadkach wazna jest równiez higienia i czeste zmienianie ubran, bielizny? Bardzo prosze o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak radzić sobie z problemami z zasypianiem u starszej osoby?

Witam, Mam pytanie dotyczące problemu z zasypianiem, częstym budzeniem się w nocy osoby w wieku 90 lat, cierpiącej na mocno postępującą demencję starczą.Pani budzi się kilkakrotnie, jest bardzo mocno spocona.Poza tym, jest nadpobudliwa, podejrzliwa i często reaguje nerwowo - wręcz... Witam, Mam pytanie dotyczące problemu z zasypianiem, częstym budzeniem się w nocy osoby w wieku 90 lat, cierpiącej na mocno postępującą demencję starczą.Pani budzi się kilkakrotnie, jest bardzo mocno spocona.Poza tym, jest nadpobudliwa, podejrzliwa i często reaguje nerwowo - wręcz agresywnie. Lekarz rodzinny przepisał lek Risperidon Atid 1 mg - pól tabletki wieczorem. Po rozmowie z Nim, kazał zwiększyć dawkę do całej tabletki. Na sen nie przepisał nic. Chora nadal na ten problem.Proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy osoba z demencją bardzo zaawansowaną może używać plastrów z morfiną na wyciszenie?

Witam.Czy osoba która ma demencje bardzo zaawansowaną może uzywać plastry z morfiną na wyciszenie ,bo inne leki nie działają ???
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Joanna Frąckowiak
Mgr Joanna Frąckowiak
Dr n. med. Magdalena Nowaczewska
Dr n. med. Magdalena Nowaczewska

Co można wprowadzić do diety osoby starszej, aby zwiększyć apetyt?

Witam, moja mama ma początki demencji starczej, przez co często zapomina o zjedzeniu posiłku w odpowiednim czasie. Niestety nie zawsze ktoś może być przy niej, aby tego dopilnować, a dodatkowo - bardzo rzadko sama z siebie chce coś zjeść. Brak... Witam, moja mama ma początki demencji starczej, przez co często zapomina o zjedzeniu posiłku w odpowiednim czasie. Niestety nie zawsze ktoś może być przy niej, aby tego dopilnować, a dodatkowo - bardzo rzadko sama z siebie chce coś zjeść. Brak apetytu jest bardzo dokuczliwy, ponieważ mam wrażenie, że je za mało. Co można wprowadzić do jej diety, aby zwiększyć apetyt?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Karolina Janion
Mgr Karolina Janion

Czy postęp demencji można powstrzymać przez jedzenie?

Dzień dobry, chciałabym zapytać, czy postęp demencji można powstrzymać przez jedzenie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy leki, które przyjmowała babcia mogły jej zaszkodzić?

Panie Doktorze, moja babcia przez 6 lat była leczona na chorobę Alzheimera, a teraz okazało się, że to demencja starcza. Czy leki, które przyjmowała babcia mogły jej zaszkodzić? Lekarz babci przyznał się do błędu i powiedział, że leki, które przyjmowała nie mogły jej zaszkodzić. Czy to prawda?
odpowiada 3 ekspertów:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Seweryn Segiet
Lek. Seweryn Segiet
Mgr Tatiana Lewicka
Mgr Tatiana Lewicka

Czy Diprophos może pogorszyć demencję?

Czy jedna ampułka Diprophos podana jednorazowo do stawu barkowego może pogorszyć demencję o chorego?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy to jest już oznaka demencji?

Witam ! Mam pytanie do psychologa jeśli się zapomina niektórych nazwisk lub nazw mając 69 lat czy to jest już oznaka demencji.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Piotr Jan Antoniak
Mgr Piotr Jan Antoniak

Jakie są pierwsze objawy demencji?

Witam, czy objawy takie jak nagminne zapominanie tego co się opowiadało lub powtarzanie pytań osoby w wieku 60 może być pierwszym objawem demencji? Jaki jest algorytm postępowania lekarza pierwszego kontaktu w takim przypadku i możliwe zalecenia dla pacjenta z takimi objawami.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

W jaki sposób pomóc tacie wybudzić się ze śpiączki?

Moj tata nie wybudził sie ze śpiączki w wyniku zatrucia tlenkiem węgla . Od wypadku minęły prawie trzy tygodnie . Tata ma 60 lat wcześniej chorował na demencję i degradacja mozgu była juz bardzo duża , około 60% . Ciagle... Moj tata nie wybudził sie ze śpiączki w wyniku zatrucia tlenkiem węgla . Od wypadku minęły prawie trzy tygodnie . Tata ma 60 lat wcześniej chorował na demencję i degradacja mozgu była juz bardzo duża , około 60% . Ciagle utrzymuje sie gorączka . Czy jest jakiś sposób zeby mu pomoc ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Jak można zachęcić starszą osobę do wizyty u psychiatry?

Jak można zachęcić starszą osobę (84 lata) do wizyty u psychiatry. Demencja - nie poznaje syna, twierdzi, że ma innego syna, w innym domu. Co chwila chce iść do tego domniemanego domu. Myślałem, że zastosuję terapię szokową i wyszedłem z... Jak można zachęcić starszą osobę (84 lata) do wizyty u psychiatry. Demencja - nie poznaje syna, twierdzi, że ma innego syna, w innym domu. Co chwila chce iść do tego domniemanego domu. Myślałem, że zastosuję terapię szokową i wyszedłem z Matką, by pokazała gdzie jest ten dom. Niestety skończyło się na płaczu na środku ulicy. Objawy nasilają się coraz bardziej.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski
Mgr Krzysztof Pawłuszko
Mgr Krzysztof Pawłuszko

Czy zachowanie mojego dziadka wskazuje na początki demencji?

Witam. Bardzo prosze o podpowiedz co robic z 84 letnim dziadkiem. Dziadek znosi ze smietnika rozne przedmioty, nie chce sie myc, ostatnio byl chory na zapalenie pluc i o ile leki bral to wychodzil na dwor nawet w samej koszuli,... Witam. Bardzo prosze o podpowiedz co robic z 84 letnim dziadkiem. Dziadek znosi ze smietnika rozne przedmioty, nie chce sie myc, ostatnio byl chory na zapalenie pluc i o ile leki bral to wychodzil na dwor nawet w samej koszuli, choroba raczej nie minela, bo dziadek dalej bardzo kaszle, ale do lekarza isc nie chce. Lekow na choroby przewlekle nie bierze regularnie. Ciagle sie o wszystko czepia, jemu natomiast zwrocic uwagi nie mozna, bo od razu sie zlosci. Nie wiem, chyba wszystko wskazuje na jakies poczatki demencji, ale co robic? Rozmowy nie pomagaja, bo kompletnie nic nie dociera, do lekarzy chodzic nie chce, a my z mama jestesmy juz na skraju cierpliwosci.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Alicja Maria Jankowska
Mgr Alicja Maria Jankowska

Czy podane objawy świadczą o nerwicy histerycznej czy o początkach demencji?

Mama ma 80 lat. Od pewnego czasu niepokoją mnie symptomy związane z funkcjonowaniem jej psychiki. Zaczęło się od mylenia przez nią wydarzeń. Miała jakby fałszywe wspomnienia. Do tej pory, zakładając, że przypilnowało ją się, żeby się skoncentrowała, raczej zapamiętuje nowe... Mama ma 80 lat. Od pewnego czasu niepokoją mnie symptomy związane z funkcjonowaniem jej psychiki. Zaczęło się od mylenia przez nią wydarzeń. Miała jakby fałszywe wspomnienia. Do tej pory, zakładając, że przypilnowało ją się, żeby się skoncentrowała, raczej zapamiętuje nowe informacje i potrafi je powtórzyć kolejnego dnia i dalej. Natomiast w "naturalnym" stanie potrafi przychodzić co 5 minut i zadawać to samo pytanie (pomimo tego, że dostaje na nie konkretną odpowiedź). Zrobiła się rozchwiana emocjonalnie. W tej chwili od dłuższego czasu praktycznie niczego nie je (jedynie jakieś potrawy zblendowane z wodą na wiór), ponieważ twierdzi, że tak bardzo boli ją po tym gardło, że nie może jeść. Twierdzi np. że nie zje gotowanego ryżu, bo będzie ją drapał w gardło. Wszyscy dotychczasowi lekarze zgodnie stwierdzili, że to jest niemożliwe. Laryngolog stwierdził wysuszenie śluzówki gardła, ale kazał normalnie jeść chleb. Do mamy to nie dociera. Tak samo nie da się kupić jej ubrań. Wszystkie ją uwierają, są za grube albo za szorstkie. Nie pójdzie do szpitala, bo nie ma piżamy (bo patrz wyżej). Woda mineralna jest twardsza od tej w czajniku (ale gdy laryngolog kazał pić mineralną, to wieczorem nagle wyskoczyła "daj mi szybko wodę mineralną, bo lekarz mi kazał!"), chleb bez niebieskiej etykietki też gryzie w gardło. Przeszkadzają jej dźwięki, przeszkadzają kolory. Nie ogląda przez to już nawet telewizji (wcześniej wymusiła zakup nowego odbiornika, bo stwierdziła, że stary jej buczy i nie może tego znieść, po czym po podłączeniu nowego stwierdziła, że nie może go oglądać, bo rażą ją kolory). Nie chce rozwiązywać nawet krzyżówek (bo rażą ją niby kolory). Mówi, że ma przeczulicę na całym ciele, wszystko ją piecze. Potrafi zadzwonić do mnie, gdy jestem w popołudniowej pracy i histeryzować, żebym natychmiast wracała do domu, bo ona "umiera" i że trzeba jej zrobić jeść (mama doskonale porusza się o własnych siłach i może to jedzenie sobie sama zrobić, zwłaszcza, że chodziło o zwykły kleik zalewany wodą). Od lat bierze Stilnox. Niedawno udało się na niej wymóc, żeby zeszła z 15 mg do 10 mg. Bywa, że po wzięciu tabletki przychodzi do mnie i gada totalne bzdury, jednocześnie nie reaguje w ogóle na to, co się do niej mówi. Zupełnie jakby miała własny świat. Lekarze próbowali jej pomóc, zapisując inne leki, ale nie chce ich brać, bo twierdzi, że mają skutki uboczne i wykończy sobie gardło (Stilnox ma znacznie więcej i znacznie gorsze skutki uboczne, ale to do niej nie przemawia). Ewentualnie kończy się tym, że przyjmuje Coaxil albo Mirtor razem ze Stilnoxem. Do niedawna podawałam jej Nutridrinki, które dodatkowo zapijała także mlekiem, jednak od czasu ostrej biegunki, która skończyła się wizytą karetki i podróżą na izbę przyjęć, nie przyjmuje i drinków. Poza tym wkręciła sobie, że nadal ma tę biegunkę (a wczoraj znowu leżała na izbie przyjęć bez Stoperanu i jakoś kupy nie zrobiła). Ogólnie pamięta niby, że ma coś zrobić, ale potrafi zrobić jakąś totalną głupotę. Np. dostała przypisany Xifaxan, który miała brać dwa razy dziennie po 2 tabletki rano i wieczorem. Sama podaję jej te leki. Dostała rano, po czym o 15:00 przychodzi do mnie i mówi, że wzięła Xifaxan i pyta, czy dobrze zrobiła. Wczoraj przyszła i próbowała wymusić na mnie, żeby jej pokazać, jak odblokowuje się ekran w telefonie, który ode mnie dostała. Powiedziałam, że sama musi dojść do tego. Nastąpiła cała sekwencja jęczeń, jak to ona się źle czuje i nie może z tego powodu myśleć. Uciekłam na dół. Po moim powrocie okazało się, że doskonale sobie poradziła. Nie mam pojęcia, czy to nerwica histeryczna czy raczej początki demencji?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Łucja Fitchman
Mgr Łucja Fitchman

Jakie są szanse na wyleczenie boreliozy u osoby w wieku 56-lat?

Pytanie o bolerioze.moja mama wtedy lat 56 zaczęła mieć objawy depresji i później demencji,uznano że to alzhaimer.Praktycznie nie ma z nią kontaktu i potrzebuje opieki jak roczne dziecko. Ostatnio wykrylosmy u niej bolerioze i zaczęła brac antybiotyk.bolerioza jest na... Pytanie o bolerioze.moja mama wtedy lat 56 zaczęła mieć objawy depresji i później demencji,uznano że to alzhaimer.Praktycznie nie ma z nią kontaktu i potrzebuje opieki jak roczne dziecko. Ostatnio wykrylosmy u niej bolerioze i zaczęła brac antybiotyk.bolerioza jest na pewno już od dawna pewnie jakieś 7 lat.Jakie są szanse na wyleczenie?poprawę jakości życia?Dlaczego żaden lekarz psychiatra czy neurolog nie zaproponował wykonania testu na bolerioze kilka lat wcześniej?
odpowiada 2 ekspertów:
Dr Krzysztof Dudziński
Dr Krzysztof Dudziński
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej

Jakie odżywianie dla osoby chorej na demencję cierpiącą na trudności z połykaniem?

Mój dziadek ma obecnie 85 lat i jest schorowaną osobą, ma problemy z sercem i początki demencji starczej. W ostatnim czasie pojawiły się u niego również wyraźne problemy z połykaniem, widoczne podczas niemal każdego posiłku. W jaki sposób możemy zmodyfikować... Mój dziadek ma obecnie 85 lat i jest schorowaną osobą, ma problemy z sercem i początki demencji starczej. W ostatnim czasie pojawiły się u niego również wyraźne problemy z połykaniem, widoczne podczas niemal każdego posiłku. W jaki sposób możemy zmodyfikować jego dietę, aby dostarczała wszystkich składników odżywczych, a przy tym była łatwa do przełknięcia?
odpowiada 1 ekspert:
Dr Magdalena Milewska
Dr Magdalena Milewska

Czy Propanolol jest bezpieczny dla osób z demencją?

Chciałbym zadać pytanie czy propranolol wpływa jakoś na mózg to znaczy czy jest bezpieczny dla osób z demencją i chorobami neurologicznymi i czy można go bezpiecznie jeśli trzeba na nadciśnienie czy nie uszkadza mózgu i kory mózgowej za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję pozdrawiam i życzę miłego dnia.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Czy może to być związane z tym dużym stresem w pracy?

Pracuje jako opiekunka w Niemczech, mam 40 lat. Praca ekstremalna, jestem całe 2 miesiące sama z ciężką demencją. Od roku wiem że mam chorobe wieńcową po moim dziadku. Ostatnio odczuwam mocną arytmię serca. Czy może to być związane z tym dużym stresem w pracy? Wczoraj miałam cisnienie 180/100.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Agata Pacia (Katulska)
Mgr Agata Pacia (Katulska)
Mgr Barbara Owczarska
Mgr Barbara Owczarska

Co powoduje błędy podczas pisania?

Dzień dobry Coraz częściej zdarzaja mi się czeskie błędy podczas pisania na komputerze. Trochę mnie to niepokoi, bo w rodzinie częste są demencje starcze. Przestawienie dwóch liter od kilku lat się nasila. Bagatelizowałem to bo nigdy nie byłem super biegły... Dzień dobry Coraz częściej zdarzaja mi się czeskie błędy podczas pisania na komputerze. Trochę mnie to niepokoi, bo w rodzinie częste są demencje starcze. Przestawienie dwóch liter od kilku lat się nasila. Bagatelizowałem to bo nigdy nie byłem super biegły w maszynopisaniu mimo iż jestem informatykiem. Jednak dziś napisałem "tsraych", co miało oznaczać "starych", a to już przesada... Na "pierwszy ogień" poszły problemy neurologiczne. Mam 50 lat. Czy to normalne z wiekiem (tak jak pogłebiające się wady wzroku), czy też trzeba się martwić? Nie chciałbym iść do lekarza bez powodu :) Jeżeli tak to czy są sposoby, by zminilamiować (o znowu! a kilka już w tym tekście poprawiłem.) lub opóźnić pogarszanie się takiego stanu? Będę wdzięczny za pomoc PZDR Grzegorz
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Patronaty