Co mam robić z tymi objawami osłabienia?

Dzień dobry od ponad roku zmagam się z osłabieniem które dopada mnie popołudniami czuje się wtedy senna osłabiona czasami mam zawroty głowy i uczucie braku siły w nogach często zdarzają mi się bóle głowy lekarz rodzinny twierdzi że jestem zdrowa patrząc na wyniki morfologii w w której wyszło podwyższone hemoglobina hematokryt MCV MCH i obniżone RDW CV , MPV, PLCR o czym może to świadczyć.
KOBIETA, 39 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pani niepokój związany z objawami, które Pani wymieniła, jak osłabienie, senność, zawroty głowy i uczucie braku siły.

Nieprawidłowości w badaniach krwi, czyli jak podwyższona hemoglobina, hematokryt, MCV, MCH oraz obniżone RDW CV, MPV i PLCR mogą wskazywać na różne stany zdrowia, od problemów związanych z odwodnieniem, przez palenie tytoniu, aż po bardziej złożone problemy hematologiczne czy zaburzenia funkcjonowania szpiku kostnego.

Warto pamiętać, że uczucie ciągłego zmęczenia i braku energii może mieć etiologię, która nie musi być bezpośrednio związana z wynikami badania krwi. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być między innymi anemia, dysfunkcje tarczycy, inne zaburzenia hormonalne, przewlekłe schorzenia, infekcje wirusowe i bakteryjne, a także reakcje na przyjmowane regularnie leki.

Ponieważ wymienione symptomy mogą występować w tak wielu schorzeniach, sugerowałabym dalszą diagnostykę, rozpoczynając od wizyty u lekarza internisty. Rozpoznanie może wymagać bardziej szczegółowych badań krwi, w tym poziomu żelaza, ferrytyny, glukozy, witaminy B12, kwasu foliowego oraz badań hormonalnych, np. sprawdzających funkcjonowanie tarczycy. Dodatkowo, badanie EKG może być wskazane, aby ocenić funkcję serca, szczególnie jeśli doświadcza Pani zawrotów głowy.

Proponuję konsultację z lekarzem rodzinnym w celu omówienia wyników i ewentualnego skierowania do odpowiednich specjalistów, takich jak hematolog, endokrynolog czy kardiolog, w zależności od uzyskanych wyników badań i ogólnego stanu zdrowia.

Zachęcam też do przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/niski-poziom-hemoglobiny-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/cierpisz-na-nadmierne-przemeczenie-to-moze-byc-niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

Mam nadzieję, że wkrótce uda się znaleźć przyczynę Pani dolegliwości i odpowiednio ją leczyć. Życzę szybkiego powrotu do pełni sił i zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.