Co oznacza ten wynik USG jamy brzusznej u 29-latki?

Uprzejmie proszę o interpretację wyniku badania usg jamy brzusznej: Wątroba niepowiększona, normoechogeniczna, bez cech chooestazy. Przy więzadle sierpowatym wątroby obszar hyperechogeniczny wymiarów 22x10mm - w pierwszej kolejności ognisko stłuszczenia, do różnicowania z naczyniakiem. Pęcherzyk żółciowy usunięty. Trzustka widoczna w zakresie głowy i trzonu - w tym zakresie niepowiększona, jednorodna, bez zmian ogniskowych. Przewód Wirsunga nieposzerzony. PŻW nieposzerzony. Śledzenia niepowiększona, bez cech patologii w dostępnym badaniu zakresie. Aorta brzuszna nieposzerzona. Obie nerki położone typowo, w normie wielkości, o prawidłowym zróżnicowaniu korowo-rdzeniowym, bez zmian ogniskowych. UKM-y obustronnie bez cech zastoju i bez uchwytnych ech złogów. Pęcherz moczowy pusty - nie do oceny. Wolnego płynu ani patologicznych zbiorników płynowych w jamie brzusznej nie wykryto. Czy te wyniki są w porządku, czy muszę martwić się tym ogniskiem stłuszczenia lub naczyniakiem? Od kilku miesiecy odczuwam ból w nadbrzuszu, raczej zlokalizowany pośrodku, choć nieraz odczuwam coś w rodzaju kolki lub skurczu po prawej stronie nadbrzusza. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Jak działa żołądek?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania obrazowe jamy brzusznej. To nieinwazyjne i istotne badanie pomaga w ocenie budowy i funkcjonowania najważniejszych narządów znajdujących się w obrębie brzucha.

Nie napisała Pani, z jakiego powodu został usunięty pęcherzyk żółciowy, a także czy po tym zabiegu były odczuwane pewne dolegliwości i wystąpiły jakieś komplikacje. Ból, który występuje w nadbrzuszu może mieć wiele przyczyn i nie musi oznaczać czegoś niepokojącego.

Analizując całościowo wynik Pani badania obrazowego, nie powinno stwierdzać się stanów zapalnych oraz powodów do niepokoju. Jedynie w obrębie wątroby zlokalizowano zmianę, która może być stłuszczeniem lub naczyniakiem. Aby zróżnicować dokładnie, z czym mamy do czynienia, należałoby wykonać tomografię komputerową jamy brzusznej. Tylko to badanie może w sposób precyzyjny i szczegółowy ocenić wątrobę, jak i inne ważne narządy.

Należy podkreślić, że zmiany takie są dość często wykrywane podczas takich rutynowych badań obrazowych i zazwyczaj zostawia się je do dalszej obserwacji.

Zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub hepatologiem, który zdecyduje o konieczności wykonania dalszych badań diagnostycznych.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-naczyniakow-watroby-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/stluszczenie-watroby-przyczyny-grupa-ryzyka-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty