Czy moje objawy oznaczają nowotwór jelita grubego?

Witam czy te objawy mogą wskazywać na nowotwór jelita grubego: od jakiegoś czasu zauważyłem ze w moim kale znajdują się skórki w kolorze czerwonym po ubraniu rękawiczki i odkopaniu to samo jest w środku i że mój kał jest twardo-miękki na tej twardej części kolor jest ciemniejszy(nie czarny tylko ciemniejszy) ostatnio zauważyłem również ze w środku odbytu mam kolor fioletowy jednak nie mam żadnego pieczenia i bóli w tamtym miejscu, od czasu do czasu pojawia się również zgaga. Objawy nie przeszkadzają mi w aktywności fizycznej chodzę na siłownie nie jestem osłabiony mam apetyt, ale jestem osobą znerwicowaną. Czy mogą to być hemoroidy tylko nie dawać objawów w postaci pieczenia i bólów odbytu? Czy może to coś groźniejszego? Prosze o odpowiedź z góry dziękuje

Dzień dobry,

należało by w opisanym przypadku wykonać badania laboratoryjne morfologia z rozmazem, CRP, badanie kału na obecność krwi. Z wynikami udać się do specjalisty gastrologa który zapozna się z wynikami przeprowadzi dokładny wywiad oraz wykona badanie fizykalne które da odpowiedź na Pańskie pytanie.

Proszę podejść do tych objawów spokojne i udać się na wizytę do gastrologa który wykona badanie i potwierdzi lub wykluczyć chorobę np nowotworową.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia. Opisane objawy nie muszą oznaczać niczego niepokojącego, jednakże warto byłoby wykonać pewną diagnostykę, aby wykluczyć różne schorzenia.

W pierwszej kolejności zalecamy Panu stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Na pewno warto byłoby wykonać pełną morfologię krwi, CRP, OB, a także oznaczenie poziomu prób wątrobowych, lipazę i kreatyninę. Dodatkowo można by przeprowadzić USG jamy brzusznej oraz analizę ogólną kału oraz badanie na krew utajoną.

Możliwe, że zabarwienie kału spowodowane jest dietą, bądź stosowanymi lekami.

W przypadku podejrzenia hemoroidów, zalecamy dodatkowo konsultację u lekarza proktologa, który za pomocą badania, będzie mógł postawić właściwą diagnozę.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

https://portal.abczdrowie.pl/czarny-kal-kolor-kalu-stolec-smolisty-inne-kolory https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.