Czy w takim wypadku powinnam skonsultować się z endokrynologiem?

Witam, już ponad rok temu zaczęły dziać się z moim organizmem trochę niepokojące rzeczy. Po pierwsze: boleśnie przechodziłam zawsze pierwszy dzień miesiączki, na tyle, że nie byłam nigdy w stanie ruszyć się z domu, a leki przeciwbólowe przyjmowałam masowo, by coś pomogły. Od roku te bole pojawiaja mi się już na tydzień przed miesiączką, codziennie, gnie mnie w pół w losowych momentach i jest to dokładnie ten sam ból, jaki odczuwalam zawsze przed okresem. Czekam już na wizytę u ginekologa, jednakże z tymi bólami zeszły się inne problemy. Ciągle odczuwanie zimna, wypadające włosy, waga skoczyła potężnie w górę (nie mogę jej zbić dieta i ćwiczeniami), bezsenność (konsultowana z lekarzem psychiatrii, przyjmuję leki, pomagają) i przede wszystkim trądzik, ktory nigdy u mnie nie występował. Na poczatku zjawił się na policzkach i żuchwie, były to bolesne stany zapalne, piekło i bolało, nie dało się spać. Udało mi się to ujarzmić na policzkach doborem odpowiedniej pielęgnacji, ale na żuchwie nadal pojawiają się bolesne, spore grudy, głęboko pod skórą i nie znikają, nie przechodzi to nawet na jakiś czas. Przeczuwam hormony, chcę wybrać się do endokrynologa, zrobiłam badania z krwi - wszelkie, jakie polecano mi przed wizytą u tego specjalisty. Wszystkie wyszly w porzadku. Jedynie morfologia nieco mi się nie podoba, przez podwyższone leukocyty, erytrocyty i trombocyty (te trzy parametry zawsze są u mnie ponad normą, lekarze rodzinni kazali się nie przejmować, mówiąc, że mój organizm pewnie walczył ostatnio z infekcją - ale i wtedy i teraz - byłam zdrowa). Czy w takim wypadku, jeśli wyniki hormonalne są w porządku, powinnam zawracać głowę endokrynologowi?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani wstępną diagnostykę pod kątem pewnych zaburzeń. Odczuwane przez Panią dolegliwości mogą wskazywać na wiele schorzeń oraz występować na tle autoimmunologicznym. Jednocześnie, warto zwrócić uwagę, że wymienione przez Panią objawy występują coraz częściej u młodych kobiet, które wcześniej nie miały większych problemów zdrowotnych.

Takie dolegliwości, jak problemy z miesiączką, ciągłe zmęczenie, bezsenność, nadwaga, suchość skóry, wypadanie włosów, czy problemy z cerą, mogłyby w znacznym stopniu wskazywać na problemy z tarczycą. Istnieje przypuszczenie, że może Pani cierpieć na niedoczynność tarczycy oraz chorobę Hashimoto. Jednakże, aby móc potwierdzić te choroby, należałoby rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak: przeciwciała przeciwtarczycowe anty – TPO oraz anty – Tg.

Biorąc natomiast dotychczasowe wyniki badań, warto by było wykonać również określenie poziomu d – dimerów, kreatyniny, prób wątrobowych, wapnia całkowitego oraz fosfatazy zasadowej w surowicy krwi. Niezbędne również mogłoby okazać się przeprowadzenie badania USG tarczycy oraz narządów rodnych. Możliwe, że choruje Pani również na endometriozę, która może dawać podobne objawy, jak te, które wymieniono.

Z racji odległości trudno jest ocenić Pani aktualny stan zdrowia. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem endokrynologiem i ginekologiem. Specjalista będzie mógł określić dalszy plan postępowania oraz czynności, aby złagodzić Pani objawy oraz odnaleźć przyczynę takich dolegliwości.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza

https://portal.abczdrowie.pl/hashimoto-a-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.