Dlaczego ciągle jestem zmęczona i śpiąca?

Zrobiłam badania krwi i martwi mnie wynik insuliny, ktory wyniósł 12. Mam tez pytanie odnosnie badan tarczycy: czy ft3 wynoszace 3.37, a ft4 1,08 to dobre wyniki? Zapomniam zrobic badania tsh. Dodam, ze od dluzszego czasu jestem bardzo zmeczona, spiaca, wypadaja mi wlosy w naprawde duzej ilosci. Mam 21 lat i jestem kobietą

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Domyślam się, jak bardzo ciągłe znużenie i senność obniżają jakość Pani życia i codziennego funkcjonowania. Dlatego dobrze byłoby w miarę szybko wyjaśnić przyczyny tych symptomów.

Niestety, niemożliwa jest diagnoza na odległość, a nawet niewielka sugestia, gdyż podała Pani bardzo niewiele szczegółów. Jeżeli chodzi o wyniki insuliny, ich interpretacja wymagałaby wiedzy na temat okoliczności badania, to znaczy, czy wykonywała je Pani na czczo, czy po posiłku, ewentualnie ile czasu po posiłku? Jeśli uzyskany poziom jest poza normą, którą podano wraz z wynikami badania, należałoby skonsultować się ze specjalistą diabetologiem, w celu dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy lub insulinooporności.

W odniesieniu do wyników FT3 (wolnej trijodotyroniny) i FT4 (wolnej tyroksyny) sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdyż zakres norm zależy od wieku pacjenta, płci oraz metody badawczej przyjętej przez dane laboratorium. Dodatkowo, lekarz ocenia wyniki w połączeniu z badaniem TSH (hormon tyreotropowy przysadki), o którym Pani wspomniała oraz analizując dokładnie opisywane przez pacjenta objawy. Dopiero pełny obraz sytuacji pozwala wysnuć wnioski, czy badana osoba doświadcza problemów z funkcjonowaniem gruczołu tarczowego.

Zmęczenie i chroniczna senność są to objawy nieswoiste, czyli ich przyczyny mogą być bardzo różnorodne. Istotnie, mogą być związane z niedoczynnością tarczycy. Wówczas często pojawiają się również takie symptomy, jak nadmierne wypadanie włosów, sucha skóra (zwłaszcza widoczne jest to na łokciach i kolanach), zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, tzw. mgła mózgowa (inaczej brain fog), zaparcia, rozregulowanie cyklu miesiączkowego, sińce pod oczami, zatrzymywanie wody w organizmie, przybieranie na wadze.

Inne możliwe przyczyny utrzymującej się senności to choroby wirusowe, bakteryjne, inne zaburzenia hormonalne. Dlatego proponowałabym konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu i wykonanie pakietu badań takich jak: morfologia krwi, CRP, próby nerkowe i wątrobowe, poziom elektrolitów, żelaza, ferrytyny, TSH, kwas foliowy, B12, badanie EKG. Na podstawie wyników tych badań lekarz zaproponuje dalszą ścieżkę postępowania, być może wizytę u innego specjalisty.

Należałoby również pamiętać, iż tego typu objawy mogą się pojawić w sytuacji pogorszenia psychicznego funkcjonowania. W związku z tym, gdyby nie udało się ustalić przyczyny medycznej, pomocna mogłaby okazać się konsultacja z psychologiem w kierunku przyczyny psychosomatycznej.

Parę słów więcej na temat przewlekłego zmęczenia znajdzie Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie

Pozdrawiam i życzę powrotu sił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.