Jak ocenić taką morfologię u 20-latki?

Dzień dobry.Co oznaczają moje wyniki krwi? Leukocyty=5.72 G/I 4.0-11.0 Erytrocyty=5.48 T/I 3.8-5.8 Hemoglobina=13.9 g/dl 11.5-16.5 Hematokryt=43.7 % 36-47 MCV=79.7 fl 77-95 MCH=25.4 pq 27-32 MCHC=31.8 g/dl 32-36 RDW=13.2 % 11.5-14.5 Płytki krwi=266 G/l 150-400 MPV=9.8 fl 9.4-12.6 Neutorcyty=2.99 G/I 2.0-7.5 Limfocyty=2.05 G/I 1.4-4.5 Monocyty=0.5 G/I 0.2-0.8 Eozynocyty=0.14 G/I 0.04-0.4 Bazocyty=0.03 G/I 0.0-0.1 %Neutrocytów=52.4 % 37-75 %Limfocytów=35.8 % 12-50 %Monocytów=8.7 % <12 %Eozynocytów=2.4 % <7 %Bazocytów=0.5 % <2 OB (K) [C59]= 17 mm/godz do 20 Glukoza (O) [L43]= 86 mg/dl 70/99 Żelazo (S) [O95]= 54 ug/dl 37-145

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani badanie profilaktyczne z krwi. Pozwalają one ocenić aktualny stan zdrowia, toczący się obecnie stan zapalny oraz występowanie niektórych schorzeń, na przykład: niedokrwistości czy innych chorób krwi.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że większość parametrów występuje w wyznaczonych normach. Jedynie MCH i MCHC są niewiele poniżej ustanowionej granicy.

MCH to średnia masa hemoglobiny w erytrocycie. Obniżona wartość może świadczyć o niższej zawartości hemoglobiny, czyli lekkiej niedokrwistości, wynikającej z niedoboru żelaza. Obniżone MCH może wynikać także z długotrwałego przyjmowania niektórych leków oraz spożywania alkoholu.

MCHC natomiast to stężenie hemoglobiny w krwince. Wynik poniżej normy może wskazywać na początki anemii lub stany odwodnienia organizmu.

Zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym w celu dokładnej analizy Pani wyników badań. Jednakże, można by przypuszczać, że nic niepokojącego się nie dzieje, a parametry nie odbiegają zbytnio od wskazanych norm.

Pomocne również będzie oznaczenie poziomu ferrytyny, kwasu foliowego oraz witaminy B12 w surowicy krwi jako uzupełnienie diagnostyki niedokrwistości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.