Jaka jest przyczyna takich problemów z poziomem żelaza?

Odkąd pamiętam mam problemy z żelazem, kiedyś miałam też z hemoglobiną. Od dłuższego czasu hemoglobina była dobra 13-14. W pierwszej ciąży hemoglobina zawsze w normie. Żelazo 20 (normy: 50-150). Wcześniej brałam Ascofer 3x1, po odebraniu wyniku 3x2 przez ponad 3 tygodnie. Żelazo 35. Zaczęłam pić Feroplex. Po kilku tygodniach żelazo 37,5. Dopiero dostałam Sorbifer Durules, który poprawił mi żelazo (aż 389). Po ciąży żelazo około 50. W drugiej ciąży żelazo 31-35. Po ciąży też niskie. Obecnie jestem w ciąży trzeciej. Żelazo mam 28,5 (normy: 60-180).po braniu Szelaza SR. W pierwszej ciąży miałam też m.in.zaburzenia krzepliwości (zastrzyki Fragmin najpierw 2500 j. następnie 5000 j.), podwyższone próby wątrobowe (ponad 40 ASPAT, AlAT - Essentiale Forte), tachykardie zatokową, cukrzycę w ciąży (krzywa: 88/223/215 - Insulina, po ciąży dobra, w ubiegłym roku po 4 krzywej cukrowej insulinowej diabetolog stwierdził hiperinsulinemie i insulinooporność), migreny (różne stopnie nasilenia, zazwyczaj raz na tydzień, dwa z wymiotami przez dobę, miałam konsultacje z: neurologiem, laryngologiem i okulistą), problemy ze skracającą się szyjka (pessar wykluczony, bakterie w posiewach i kilka antybiotyków). W drugiej ciąży tylko cukrzyca ciążowa - dieta, problemy z żelazem. W 33 tc. znalazłam się na sali porodowej, gdzie wstrzymywano mi skurcze. Zdarzyło się, ze pobierano mi krew ponownie, bo zbyt szybko krzepła w laboratorium. Po ciąży robiłam badania tarczycy (w normie) , profil lipidowy (za wysoki cholesterol, później spadł). Czy to się ze sobą łączy? Czy problem z żelazem może mieć związek z krzepliwoscia krwi? Jaka może być przyczyna takich problemów z żelazem?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Dzień dobry,

Problem z niskim poziomem żelaza może mieć różne podłoże.

Z pewnością oprócz zbadania poziomu hormonów tarczycy warto wykonać badanie USG tarczycy oraz sprawdzić poziom przeciwciał tarczycowych (badania krwi). Dodatkowo niski poziom żelaza obserwowany jest u osób chorych na celiakię (jest to choroba, która może ujawnić się w każdym wieku). Wysoki poziom cholesterolu również często występuje przy celiakii, a także problemach z tarczycą. Kolejnym nieoczywistym powodem niskiego poziomu żelaza jest nieswoiste zapalenie jelit. Żelazo wchłania się w jelitach, w związku z tym to w tym miejscu należy szukać przyczyny.

Oprócz badań (po konsultacji z lekarzem) warto zadbać o odpowiednią dietę zwiększającą wchłanianie żelaza. Jedną z ważniejszych jej zasad jest unikanie picia kawy, herbaty (nawet naparów ziołowych i herbat owocowych) do posiłku. Można je pić pomiędzy posiłkami, ale nie później niż na 0,5 godziny przed i po posiłku. Do posiłku można pić wodę z cytryną - witamina C wspomaga wchłanianie żelaza.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty