Jakie jest podłoże tej wysypki u dziecka?

Witam Dziewczynka lat 6,5 dostała biegunki 3 dni w trzecim dniu pojawiła się pokrzywka na stopach, zgięciachłokci i kolan i za uszami podałam lek hitaxa doraźnie wysypka ustąpiła. Po czym po dwóch dniach wystąpiła wysypka czerwone małe krostki na rękach i plecach swędząca na drugi dzień wysypka znikła z rąk a sķóra zrobiła się szorstka i bardzo sucha a wysypkA pojawiła się na plecach. Lekarz rodzinny stwierdził że to po tej biegunce przepisał hitaxa przez 5 dni. Kiedy rano bierze lek wysypka znika a na noc pojawia się głównie na plecach i piersiach czasami na buzi . Czy nadal mogę podawać lek jeżeli wysypka się utrzymuje i jak długo?czy to może być jednak alergia dodam że dziecko ma katar od pół roku prawie cały czas jak przejdzie to tydzień lub 2 bez kataru i z powrotem 2,3 tygodnie z katarem czasem kaszlem. Czy udać się do dermatologa czy ALERGOLOGA?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze zdrowiem dziecka. Bardzo często w tym wieku objawiają się u dzieci alergie różnego pochodzenia i o różnym nasileniu.

Z opisu dolegliwości, które wystąpiły u Pani córki, można by wywnioskować, że pojawiło się nasilenie objawów związanych z alergią. Do końca nie jest pewne, czy mamy do czynienia z alergią wziewną, pokarmową, czy kontaktową. W okresie wiosennym zaczyna pylić bardzo dużo roślin, na które często dzieci wykazują wysoką alergię. Biorąc pod uwagę, że przez dłuższy okres towarzyszy Pani dziecku katar, można by przypuszczać, że przyczyną takiego stanu mogłaby być alergia.

Aby móc poznać przyczynę takich uciążliwych dolegliwości oraz pojawiającej się wysypki i reakcji skórnej, należałoby skonsultować się z lekarzem alergologiem. Specjalista zleci odpowiednie testy (skórne lub z surowicy krwi), które powinny wykazać, na co dokładnie jest uczulona Pani córka. Łatwiej będzie wtedy wprowadzić właściwe leczenie, polegające na przyjmowaniu leków antyhistaminowych, a także miejscowych maści, niekiedy zawierających steryd, który stosowany odpowiednio łagodzi skutki wysypki.

Prawdopodobnie, należałoby również przyjrzeć się diecie dziecka, a także spróbować wyeliminować lub ograniczyć produkty silnie alergizujące.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/alergia-pylkowa-u-dzieci

https://zdrowie.parenting.pl/o-jakich-chorobach-swiadczy-wysypka-u-dziecka

https://zdrowie.parenting.pl/wysypka-u-dziecka-alergia-czy-choroba-zakazna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.