Wpływ antykoncepcji hormonalnej na rozwój żylaków

Witam:)Mam 36 lat.Majac lat30 miałam operację na żylaki mino to dalej wyszły i wyglądają okropnie!Pracuje jako Fryzjerka.Lekarz mnie ostrzegł abym wiecej nie rodzila a mam jedno dziecko,ponieważ grozi mi zator a nawet śmierć:0 Mam pytanie czy moge używać jakiejkolwiek antykoncepcji która bedzie skuteczna a nie wpłynie na dalszy rozwój żylaków?Proszę o porade ponieważ boje sie ciąży i powikłań.

Praca stojąca sprzyja powstawaniu żylaków kończyn dolnych, podobnie jak skłonność osobnicza (nawrót po operacji u pani). Konieczne jest stosowanie pończoch kompresyjnych w I lub II st.ucisku, przestrzeganie ćwiczeń pompy mięśniowej, ewentualnie farmakoterapia - diosmina. Można rozważyć leczenie nawrotowych zmian żylakowatych metodami małoinwazyjnymi, tak aby zmiany nie pogłębiały się.
Przyjmowanie hormonów płciowych również sprzyja powstawaniu żylaków kończyn dolnych. Co do ryzykownej ciąży - należałoby je ocenić indywidualnie w oparciu o wywiad i badania dodatkowe (drogą konsultacji ginekologicznej)

Witam serdecznie, usunięcie żylaków nie powoduje wyleczenia bezterminowego z przewlekłej niewydolności żylnej, tak jak usunięcie zepsutego zęba nie leczy na zawsze z próchnicy pozostałych zębów. Ciąża (zwłaszcza I. i III. trymestr) i antykoncepcja hormonalna (ta zwłaszcza u palących kobiet) są czynnikami ryzyka rozwoju żylaków i zakrzepicy żylnej. Nie tylko można rozważyć ale należy leczyć nawrotowe żylaki metodami małoinwazyjnymi - przed zajściem w ciążę i włączeniem hormonów, co po zabiegu nie jest w żaden sposób zakazane. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog