Zanik okresu po odchudzaniu

Witam Mam 19 lat, od czerwca zaczęłam sie odchudzać (max. 800 kcal) i ćwiczyć. Toważyszył temu okresowi wzmożony stres związany z wynikami matur, studiami. W konsekwencji nie mam miesiączki od początku czerwca. Od dwóch tygodni jem normalnie, zawiesiłam ćwiczenia a od kilku dni zaczęłam pić herbatki z malwy czarnej, ale mimo to okres nie powrócił. Nie wiem co mam zrobić, aby tak się stało. Czy samo przybranie na wadze przywróci mi okres?

Witam serdecznie, ćwiczenia fizyczne oczywiście należy aktualnie odłożyć na bok. Niestety nie napisałaś jaki masz wzrost i masę ciała. W każdym razie ważne jest wyrównanie masy ciała i/lub powrót do normalnej masy ciała. Kaloryczność diety musisz zwiększać stopniowo. Bez skoków np. z diety 800 kcal na 1800. Proponuję zwiększać kaloryczność o ok. 300-400 kcal co 2-3 tygodnie, aż do uzyskania ok. 2000 kcal. Dodatkowo powinno pomóc zwiększenie spożycia wapnia (głównie produkty mleczne, również możesz spożywać żółte sery - co prawda zawierają tłuszcze, jednakże są bogate w wapń oraz są wysokoenergetyczne). Zwiększ również spożycie witaminy D, której źródłem są przede wszystkim ryby - pstrąg, dorsz, halibut. Jeśli wprowadzanie zmian dietetycznych nie pomoże, zgłoś się do lekarza. Z pewnością właściwe odżywianie bardzo pomoże, jednakże bywa tak, że proces powracania miesiączki jest długotrwały (nawet 0,5-1 roku)

Witaj, Zafundowałaś swojemu organizmowi spore obciążenie - stres, intensywne ćwiczenia fizyczne oraz bardzo, ale to bardzo mało kaloryczna dieta. W związku z tym organizm się zbuntował. Dieta odchudzająca nie powinna zawierać mniej niż 1200 kalorii aby negatywnie wpływała na zdrowie - wypadanie włosów, zaburzenia hormonalne. Ponadto w diecie odchudzającej powinny znajdować się także tłuszcze, najlepiej nienasycone. Ich brak często powoduje zaburzenia miesiączkowania. Teraz przede wszystkim powinnaś zwiększyć ilość kalorii w diecie do 1500 oraz zacznij przyjmować wiesiołka (do kupienia w aptece) oraz postaraj się w ciągu dnia wypić około 10 ml oliwy z oliwek lub oleju lnianego. Możesz go dodać do sałatek, surówek lub soku owocowego. Jeżeli miesiączka nie pojawi się w ciągu 2 tygodni zgłoś się do ginekologa. Pozdrawiam, Aneta Kościołek