Ból pod żebrami i zakażenie Helicobacter pyroli

Boli mnie pod żebrami od wielu miesięcy i jestem słaba. Robiłam ogólne badania wyszły dobrze. Robiłam kolonoskopię-wyszła dobrze Gastroskopia wykazała refluks i helikobakter pyroli. Pierwszy dzień terapii. Mam remont w domu pomalowałam jedną ścianę i czuje niemoc, boli pod żebrami.-Czy ten ból ma związek z tą bakterią? Będę miała usg brzucha w środę. Jakie jeszcze badania zrobić, jak się nazywają?

Witam,
infekcja H. pylori wymaga tzw. eradykacji przez 10-14 dni (dwa antybiotyki i lek z grupy IPP np. omeprazol), z powodu refluksu wskazane jest przyjmowanie przewlekłe IPP. Dolegliwości bólowe pod łukami żebrowymi mogą mieć różną przyczynę: po stronie prawej mogą być spowodowane powiększeniem wątroby lub kamicą pęcherzyka żółciowego (w celu oceny tych narządów wskazane USG jamy brzusznej, ew. ALT i bilirubina w badaniach krwi); po stronie lewej najczęściej wynikają z patologii w obrębie żołądka i XII-nicy; wtedy pomocne jest leczenie w/w lekami IPP. Jeśli kolonoskopia była bez zmian to patologia w obrębie jelita grubego została wykluczona.
Podsumowując: proszę dokończyć leczenie H.pylori, kontynuować przyjmowanie IPP (np. omeprazol), wykonać USG jamy brzusznej oraz wskazane bad. laboratoryjne. Doraźnie na dolegliwości bólowe może być pomocny lek tj. NoSpa . Oczywiście konieczna jest kontrolna wizyta lekarska

pozdrawiam
Marcin Rutkowski