Co mam robić w przypadku takiego stanu po wzięciu leków?

Dzień dobry. Mam 30 Lat, mężczyzna. Od piątku w poprzednim tygodniu zacząłem brać antydepresant Venlectine, mam brać pół kapsułki (37,5mg) tydzień i później brać całą kapsułkę 75 mg. Dostałem ten lek na stany lękowe, nerwicę, hipochondrię i stany depresyjne. Ogólnie leczę się też na nadciśnienie od już ponad 5 lat, biorę raz dziennie rano pół tabletki leku Concoram 5 mg 5 mg. Ostatnio wykryto u mnie reflux i zapalenie żołądka i po to chciałem brać te leki żeby zredukować stres i odciążyć układ pokarmowy, bo te problemy z żołądkiem są raczej od stresu. Chodzę też na psychoterapię już sporo czasu ale w ostatnim półroczu miałem dużo stresu i zacząłem mocno przejmować się z powrotem zdrowiem i różnymi chorobami i to wywołało u mnie bardzo duży stres, trwający kilka miesięcy do czasu zrobienia wszystkich badań, no i ten stres pewnie wywołał ten reflux i zapalenie żołądka. Piszę bo chciałbym usłyszeć zdanie psychiatry czy kardiologa. Źle się czuję i nie wiem na ile to jak się czuję jest normalne przy początku brania antydepresantu a na ile jest to niepokojące i powinienem przestać go brać bo coś się dzieje złego. Boli mnie głowa i oczy. Mam dziwne uczucie w mięśniach, odczuwam sztywność mięśni, szczególnie w szyi, karku. Boli mnie między łopatkami. Mam nieprzyjemne odczucie w klatce, w okolicach mostka, jakby prawie ból, jakby coś tam było, albo miało się pojawić, czuję niepokój. Szczególnie odczuwam to jak przejdę się gdzieś i pochodzę chwilę dłużej. Boję się czy to nie coś z sercem. Czy może łączenie tego leku z moim lekiem na nadciśnienie nie powoduje czegoś złego. Albo czy to nie zespół serotoninowy. Ciśnienie niby nie poszło mocno do góry, jak mierzyłem to było koło 130/77 do 138/ 84. Jak byłem spokojniejszy to było mniejsze. Czuję "gulę" w gardle. W nocy śpię raz nieźle a czasami wybudzam się i nie mogę spać. Ogólnie jestem poddenerwowany i w napięciu ciała, mięśni. Mam pogorszone widzenie, słabszy wzrok. Boję się czy coś mi się nie stanie od tego leku antydepresyjnego, bo czytając ulotkę pisze w niej żeby nie brać go razem z lekami na arytmię i są tam różne wymienione leki i niby nie ma tam tego który jest częścią tego mojego leku na ciśnienie no ale jednak w tym moim leku na nadciśnienie Concoramie jest bisoprolol który jest beta blokerem i stosuje się go na arytmię. Nie wiem co mam myśleć szczególnie że od soboty mam brać już całą dawkę, kapsułkę i co jeśli coś mi się stanie? Co jak dostanę zawału albo czegoś podobnego. Nigdy nie miałem takiego uczucia w klatce i niepokoję się że coś się dzieje. Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję, że zechciał Pan do na nas napisać. Domyślam się, że obecna sytuacja rodzi w Panu silne obawy i lęki, a więc dodatkowy stres, który z kolei jeszcze bardziej nasila niepokojące objawy.

Zacznę od tego, że pogorszenie się samopoczucia po rozpoczęciu leczenia lekami psychotropowymi jest zjawiskiem bardzo częstym, chociaż przykrym i niepokojącym dla pacjenta. Różne nieprzyjemne objawy mogą dotyczyć zarówno organizmu, jak i psychiki. Początkowo może nawet wystąpić nasilenie lęków i depresji – jest to tzw. reakcja paradoksalna. Te niepożądane symptomy zwykle ustępują samoistnie po około 2 tygodniach, chociaż czasem trwa to dłużej – nawet kilka tygodni; także każdorazowe zwiększenie dawki może przejściowo pogorszyć samopoczucie. By w pełni móc ocenić skuteczność danego preparatu w konkretnej dawce, potrzeba nawet 6-8 tygodni. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdzie Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niepowodzenia-leczenia-farmakologicznego-depresji.

Objawy, które Pan wymienia: zwiększone napięcie mięśniowe, zaburzenia widzenia, nadciśnienie tętnicze, uczucie kołatania serca, zwiększenie częstotliwości rytmu serca (tachykardia), osłabienie, problemy ze snem, podenerwowanie – według informacji zawartych przez producenta w ulotce – należą do częstych skutków ubocznych tego preparatu.

Czym innym jest oczywiście możliwość wystąpienia skutków ubocznych w wyniku nietolerancji leku lub interakcji z innymi preparatami. Niestety, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, z czym mamy do czynienia w Pana przypadku, dlatego powinien Pan pozostać przy obecnej dawce (nie zwiększać) i jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą, który przepisał lek. Tylko lekarz, który poznał Pana historię chorób i przyjmowanych leków będzie mógł ocenić, czy należy jeszcze zaczekać czy zmienić preparat. W międzyczasie proszę kontrolować ciśnienie i tętno, a w razie gwałtownego pogorszenia wezwać pogotowie.

Jeśli cierpi Pan na zaburzenia lękowe z hipochondrią, to Pana złe samopoczucie może być także skutkiem obaw i zamartwiania się o swój stan zdrowia po rozpoczęciu farmakoterapii. Proszę kontynuować psychoterapię, która jest najskuteczniejszą metodą w tego typu zaburzeniach.

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę jak najszybszej poprawy samopoczucia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.