Czy istnieje szansa, że praca jelit się ureguluje?

Witam. Od początku tego roku mam problemy z jelitami. Zaczęło sie od ostrej biegunki, kiedy biegłam do toalety 5/6 razy, nie trwało to dłużej niż 24h. Po tamtej sytuacji cały mój rytm wypróżnień jakby sie rozregulował. Miałam częste biegunki, czasami zaparcia. Normalny stolec pojawiał sie bardzo rzadko. Wtedy sięgnęłam po probiotyk, który brałam przez miesiąc. Wszystko jak w zegarku, wypróżnienia o stalej porze i prawidłowej konsystencji. Niestety krótko po odstawieniu objawy wróciły. Sięgnęłam po inny probiotyk, lecz gdy dostałam kolejnej biegunki poddałam sie i zaprzestałam ich zażywania. Sytuacja na chwilę obecną wygląda tak, ze ostatnie dni stolec był nieideany (czasem śluz, czasem w dwóch kolorach, czasem książkowy) ale przynajmniej nie było to ani rozwolnienie ani zatwardzenie. Potem znowu ostry bol jelit i bieg do toalety z rozwolnieniem. Pragnę dodać, ze moje zaparcia nie są jakieś ostre, a rozwolnienie pojawia sie nagle po tym jak poczuje ostry bol w podbrzuszu (czasem kluje z lewej strony). Po wypróżnieniu bol od razu mija) Zdarza sie tez, ze podbrzusze mnie bardzo boli, ale rozwolnienia nie ma, jest natomiast nadmiar gazow. Przez te pol roku 2 razy zauważyłam mikroskopijną plamkę krwi na papierze toaletowym.z obserwacji mogę tylko powiedzieć ze prawdopodobnie szkodzi mi kasza jęczmienna, fasola i papryka. Warto tez wspomnieć, że przez ponad rok pracowałam w miejscu gdzie miałam zapewniona żywność o stałych godzinach, posiłki też były mało roznorodne. Od kilku miesięcy nie pracuje, jem mniej regularnie Czy mam powody do obaw? Jestem umówiona do gastrologa i na badania nietolerancji pokarmowych. Czy mogą to być objawy IBS czy istnieje obawa ze to jednak coś poważniejszego? Jakie badania mogę wykonać? Czy istnieje szansa, że praca jelit sie ureguluje? Pozdrawiam

Dzień dobry,

Proszę się udać na umówioną konsultację do gastroenterologa w celu szczegółowego rozeznania przyczyn zgłaszanych przez Panią objawów jelitowych. Ogólnie rzecz biorąc, wspomniane przez Panią dolegliwości mogą mieć istotny związek z występowaniem zespołu jelita drażliwego (w skrócie IBS, z ang. irritable bowel syndrome), który jest niewątpliwie jednym z najczęściej diagnozowanych obecnie schorzeń żołądkowo-jelitowych. To przewlekłe i nawracające zaburzenie czynnościowe jelit obejmuje rozmaite symptomy, takie jak chociażby ból brzucha lub uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej oraz zmiany konsystencji, bądź częstości oddawania stolca, bez współwystępującej przyczyny biochemicznej czy organicznej. Diagnostyka choroby opiera się o IV kryteria rzymskie, które podają, że IBS może zostać rozpoznany w sytuacji, kiedy w ciągu ostatnich 3 miesięcy przez co najmniej 1 dzień w tygodniu obecny był ból brzucha związany z wypróżnianiem, ze zmianą konsystencji stolca oraz/lub zmianą częstości wypróżnień (wystarczą dwa z trzech wymienionych wyżej kryteriów, aby zdiagnozować zespół jelita nadwrażliwego). Obecnie nadzwyczaj obiecującą opcją, wspomagającą leczenie IBS wydaje się być dieta z niską zawartością składników z grupy FODMAP (z jęz. ang. Fermentable Oligosaccharides, Dissacharides, Monosaccharides and Polyols), która koncentruje się w głównej mierze na ograniczeniu podaży z żywnością, łatwo fermentujących, krótkołańcuchowych węglowodanów, w tym galakto- i fruktooligosacharydów (GOS i FOS), disacharydów (laktozy), monosacharydów (fruktozy) oraz polioli (np. erytrytolu, sorbitolu, mannitolu, ksylitolu). Do pokarmów szczególnie bogatych w FODMAP zalicza się między innymi jabłka, gruszki, śliwki, arbuza, wiśnie, cebulę, czosnek, nasiona roślin strączkowych, mleko krowie i jego przetwory naturalnie zawierające laktozę (cukier mleczny), jak również produkty zbożowe bazujące na pszenicy. Jeżeli gastroenterolog podczas najbliższej wizyty rzeczywiście zdiagnozuje u Pani IBS, zachęcam również wtedy do kontaktu z wykwalifikowanym dietetykiem klinicznym w celu skomponowania właściwego programu żywieniowego opartego na pokarmach o niskiej zawartości FODMAP, aby złagodzić uciążliwe objawy jelitowe i uregulować pracę układu trawiennego.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424