Czy nadwaga zagraża mojemu zdrowiu?

Witam mam 19 lat,ważę 72 kg przy wzroście 170 cm. Chciałabym się poradzić czy w jakiś sposób nadwaga zagraża mojemu zdrowiu? Czekam na wskazówki dotyczące pozbycia się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Witam, w obecnej chwili Twoja nadwaga nie jest duża ale w raz z wiekiem i nieprawidłowym postępowaniem żywieniowym może się ona pogłębiać. Nadwaga i otyłość mogą przyczyniać się do rozwoju blisko 70% chorób niezakaźnych tj. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, miażdżyca, dna moczanowa, zaburzenia wielkości i czynności serca, choroby stawów, komplikacje ze strony układu oddechowego np. bezdech nocny, kamica pęcherzyka żółciowego, zaburzeń psychospołecznych, może przyczynić się do zaburzeń hormonalnych, które moga zwiekszyć ryzyko wystąpienia nowotworów hormonozależnych, a nawet wczesnej umieralności.

Witam. Nadwaga, otyłość jest najczęstszą chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jak każda choroba zagraża naszemu zdrowiu. Proponuje udać się do dietetyka i wspólnie z nim ustalić nowy sposób odżywiania się zgodny z zasadami zdrowego stylu odżywiania się . Tylko bezpośrednia wizyta umożliwi indywidualne dobranie diety do Pani zapotrzebowań.Pzdrawiam

Dzień dobry, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Warto wcześniej zrobić badania podstawowe, poziom cholesterolu dobrego i złego, trójglicerydów, glukozy, zmierzyć zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Jeśli nie zmieni Pani nawyków żywieniowych to docelowo waga będzie wzrastała, a to może prowadzić do licznych zaburzeń: cukrzycy, problemów ze stawami, niejednokrotnie z zajściem w ciążę.
Na dobry początek warto z diety wykluczyć: słodycze, fast-foody, niekontrolowane przekąski. Częściej sięgać po zieloną herbatą, a rzadziej kawę. Dziennie wypijać 1-1,5l wody mineralnej. Tłuste żółte, czy pleśniowe sery zamienić na chudy twaróg, pszenne pieczywo zamienić razowym, unikać tłustych sosów. Pamiętać o świeżych sezonowych warzywach i owocach.

Powodzenia, w razie potrzeby służę pomocą.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, nadwaga może Pani zagrażać. Przy BMI na poziomie 24,9 nie ma potrzeby stosowania diety redukcyjnej ale proszę wyraźnie zwiększyć swoją aktywność fizyczną.

Witam, wskaźnik BMI jest blisko nadwagi. Jednak nie jest za późno, aby wprowadzić małe zmiany w żywieniu i zapewnić sobie prawidłową masę ciała.
Umiarkowanie, uregulowanie i urozmaicenie- to powinno cechować dobrą dietę. A więc np. 5 posiłków dziennie o podobnych porach, odpowiednia ilość wody i aktywność fizyczna. Warto zrezygnować ze słodyczy, przetworzonych produktów zbożowych a w to miejsce spożywać więcej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Małe zmiany, ale istotne efekty.

Witam, generalnie nadwaga zagraża zdrowiu , jednak w Pani przypadku nie popadałabym w paranoję :). Z tymi kilkoma zbędnymi kilogramami poradzi sobie Pani w mig, wprowadzając racjonalne zasady żywienia i nie stroniąc od aktywności fizycznej. Jeżeli jednak nie opanuje Pani przyrostu wagi, to wraz z wiekiem może mieć Pani poważne problemy zdrowotne. Nadwaga w konsekwencji prowadzi do nadciśnienia, cukrzycy, miażdżycy i wielu jeszcze innych schorzeń. Warto więc już teraz zabrać sie za siebie.

pozdrawiam
Jolanta Łobocka

Najlepsza "dieta odchudzająca", to ta zbliżona do naszych aktualnych upodobań kulinarnych i stylu życia. Przy niewielkiej nadwadze oscylującej w granicach prawidłowej masy ciała zalecam raczej drobne modyfikacje w posiłkach oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

W tym momencie warto przyjrzeć się swoim zwyczajom żywieniowym i wyeliminować niezdrowe przekąski - słone paluszki, chipsy itp oraz słodkie przegryzki, a na ich miejsce włączyć warzywa i owoce. Zamiast słodkich napoi - woda lub nie słodzona herbata. Do tego ruch ruch ruch i więcej optymizmu :) :) :)
Justyna Marszałkowska-Jakubik www.e-prolinea.pl