Jak pomóc sobie odzyskać siły?

Jestem kobietą, lat 60, od 7 lat nie miesiączkuję, po oszczędzającej operacji raka prawej piersi. Guz miał 9 mm, odkryto go podczas rutynowej mammografii robionej w sierpniu 2010 r. (nie miałam żadnych dolegliwości ). Operacja odbyła się 27 października 2010 r. Rozpoznanie: badanie hist.-pat.: „carcinoma ductale inv. II st. NO. ER. +++, HerceptTest (1+)”. Usunięto mi też węzeł wartowniczy, w którym nie stwierdzono przerzutu raka. Od 2 miesięcy biorę lek (mój rak okazał się hormonozależny). Kilka dni temu skończyłam radioterapię (zastosowano technikę wielopolową 3 D, podano 50 Gy/T na rejon piersi prawej promieniami X o energii 6MeV oraz boost 10 Gy/T w 5 dawkach frakcyjnych promieniami X 6mEv). W połowie stycznia miałam usg obu piersi i dołów pachowych. Nie stwierdzono zmian w obrębie pach ani piersi, jedynie śladowe obrzęki w miejscach operowanych. Okolica blizn pooperacyjnych w normie. Na skórze napromieniowanej po mniej więcej 20 lampach pojawił się odczyn (obrzęk, bolesność, silne zaczerwienienie, teraz schodzi mi skóra). Przemywam pachę (tam odczyn największy) ciekłą parafiną (powiedziano mi, że przez kilka tygodni wodą nie wolno). Potem 3 razy dziennie smaruję maścią. Niepokoję się ogólnym osłabieniem, szybko się męczę, łatwo zaziębiam, pocę się. Staram się codziennie jeść 2-3 ząbki czosnku, wprowadziłam do diety cebulę, kiełki brokułów, pomidory i inne warzywa, z przypraw - chili, kurkumę, cukier brzozowy. Staram się jeść pieczywo razowe. Niestety mam sporą nadwagę, która wiąże się m. in. z niedoczynnością tarczycy (po operacji niemal całego wola). Nie jest mi łatwo schudnąć, choć wiem, że powinnam. Myślę, że zmniejszyła się moja odporność, ale nie miałam badań w tym kierunku. Nasiliły się bóle kości, zwłaszcza stawów w nocy i rano. Nocą drętwieją mi ręce, co próbuję też tłumaczyć zwyrodnieniami kręgosłupa (mam je od lat). Proszę o odp. na następujące pytania: czy właściwie pielęgnuję pierś i pachę? Jakim badaniem powinnam zbadać poziom mojej odporności? Jak wspomóc odporność, czy są takie sposoby? Czy powinnam mieć zrobione markery - skąd skierowanie? Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź na dręczące mnie pytania.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Nowotwór u Pani został rozpoznany we wczesnym stadium zaawansowania, więc istnieją duże szanse na uzyskanie trwałego wyleczenia. Nawroty raka piersi najczęściej zdarzają się u kobiet, u których wykrywa się przerzuty do węzłów chłonnych pachy.
Co do pielęgnacji skóry po radioterapii, myślę, że powinno odbywać się to pod kontrolą lekarza, który będzie miał okazję osobiście ocenić zmiany skórne. Preparaty, o których Pani pisze jak najbardziej nadają się do pielęgnacji, aczkolwiek trudno mi jest określić czy takie postępowanie jest u Pani wystarczające.
Jeżeli chodzi o odporność, warto zrobić badanie morfologii krwi wraz z rozmazem ręcznym. Pozwoli to ustalić jaki jest poziom i rozkład białych krwinek. Myślę, że przede wszystkim powinna Pani unikać dużych skupisk ludzi (hipermarkety, kina itp), często wietrzyć mieszkanie i dużo spacerować na świeżym powietrzu. Oczywiście istotna jest dieta, bogata w warzywa i owoce, która dostarczy odpowiednią ilość witamin.
Badanie markerów  w przypadku raka piersi nie ma rutynowego zastosowania. Tylko u 1/3 pacjentek - i to z bardzo zaawansowanym rakiem piersi markery mogą być podwyższone przy rozpoznaniu i mogą służyć do monitorowania ewentualnych nawrotów. U Pani z racji wczesnego zaawansowania raka badanie markerów nie ma większego sensu.

Pozdrawiam serdecznie