Jakie badania w celu wykluczenia celiakii?

Czy żeby wykluczyć celiakię wystarczy zrobić IgG i Ig? Dodam, że kolonoskopia i endoskopia nic nie wykazały, ale z kolonoskopii nie pobrano wycinków. Dodam, że przed badaniami byłam na diecie bezglutenowej około 4 tygodni, czy to może mieć jakiś wpływ? Stwierdzono u mnie również niedoczynność tarczycy, podwyższone transaminazy, leukopenie, mam afty w jamie ustnej, zmiany nastrojów, ciężko mi przytyć, mam zaparcia, wzdęcia, opuchnięcia nóg. Proszę o odpowiedź. Czy warto dać się do alergologa?

Witam serdecznie!

W przypadku podejrzenia u siebie celiakii, najpierw należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu i omówić wszystkie objawy. Następnie lekarz kieruje nas do gastroenterologa - w międzyczasie nie należy przechodzić "profilaktycznie" na dietę bezglutenową, ponieważ utrudnia to właściwą diagnozę. Następnie wykonujemy badania - oznaczenie przeciwciał Ema, tTg oraz DGP (lub GAF) w surowicy krwi. Do ostatecznego pełnego rozpoznania, może być niezbędne wykonanie biopsji jelita cienkiego, ale wszystkie te badania będą na pewno omówione podczas konsultacji z lekarzem.