Nawracające biegunki i gastroskopia

Witam Moja mama lat 60 od ok 2 lat ma nawracające biegunki Miała robioną gastroskopię (nic nie wykazała), kolonoskopię (nie do końca ponieważ było skręcone jelito ale również wg lekarza jest wszystko dobrze) oraz usg i TK jamy brzusznej (też nie wykazały żadnych zmian) Mama ma anemię i niską hemoglobinę ale ma ją już od 30 lat Lekarz rodzinny rozkłada ręce i nie wie co może być tego przyczyną Proszę o poradę do jakiego lekarza się zgłosić i jakie wykonać badania żeby pomóc mamie Pozdrawiam

Dzień dobry,

Z dodatkowych badań zaleciłbym m.in. posiewy kału, nie zaszkodzi wykonanie również badania w kierunku obecności Helicobacter Pylori, co może być przyczyną zaburzeń wchłaniania. Istotne jest ustalenie przyczyny anemii. Proszę zwrócić uwagę na parametr MCV w morfologii. Jeśli jest niski, to mama ma niedobór żelaza, jeśli wysoki, to niedobór Wit B12, któremu może towarzyszyć często niedobór kwasu foliowego. Proszę sprawdzić poziom ferrytyny - jeśli niski, to warto wykonac krzywą wchłaniania żelaza - musi mieć Pani skierowanie od lekarza. Warto rónież wykonać testy w kierunku alergii pokarmowych, celiakii. Osobiście, po uzyskaniu powyższych wyników badań , w razie braku ustalenia przyczyny zaleciłbym próbę leczenia objawowego. Ale może uda się Państwu coś wyjaśnić , dzięki wyżej wymienionym objawom dodatkowym.

Z poważaniem,

Marek Derkacz