Przewlekła anemia a ryzyko rozwoju poważnych dolegliwości

Czy ciągla anemia mimo leczenia żelazem moze siac jakies spustoszenie w organizmie? Czy mozna przez ten niedobor Fe czegos poważnego sie nabawic? Zachorowac na cos?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Anamia jest poważną dolegliwością. Lekarz powinien określić przyczynę anemii i wdrożyć odpowiednie leczenie. Do anemii dochodzi m.in. z niedoboru żelaza, niedoboru wit.B12, niedoboru wit. B9 (kwas foliowy), niedoboru wit. D3, wit. C. Niewystarczająca ilość tych składników w diecie lub problemy z ich wchłanianiem (celiakia) prowadzi do anemii. Przestrzegam przed nadmiarem suplementowanego żelaza, który w tym momencie może być szkodliwy dla organizmu. Czyli najpierw prawidłowe rozpoznanie przyczyny, a potem leczenie.

0

Witam. Niedobór żelaza w organizmie osłabia układ odpornościowy, przez co może Pani być bardziej podatna na infekcje, mogą się pojawić zajady w kącikach ust. Oprócz tego mogą wystąpić: przyspieszenie pracy serca i oddechu, kołatanie serca, brak sił, duszność nawet przy niewielkim wysiłku, zawroty głowy, skłonność do siniaków, krwawienia z nosa, bladość skóry i błon śluzowych, pogorszenie wyglądu włosów, łamliwość paznokci i włosów. Przy dłuższym niedoborze żelaza może się także pojawić zwiększona podatność na stres, obniżenie poziomu serotoniny, a nawet depresja. Oprócz tego w skrajnych przypadkach anemia może prowadzić do zaniku brodawek językowych, pieczenia języka, stanów zapalnych jamy ustnej, bólów przy połykaniu i nieżytu żołądka.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty