Z czego mogą wynikać moje problemy?

Większość dni czuje się jakby mój mózg nie działał jak powinien. Czuję się dziwnie, wszystko co robię wydaje się takie wolne i nic mi nie wychodzi, przez co nie mogę realizować swojej pasji. Nie mogę się skupić, słabiej rozumiem obce języki, nie mam takiego skupienia wzroku, widzę tak jakby wolno, myśle wolno. Dzisiaj przyszedł dzień, że czuję sie jak człowiek, jestem sobą, ale pewnie to potrwa dzień max 2 i znów wracam do bezradności. Mam to kilka lat i zacząłem robić wszystko, aby ten stan minął. Zacząłem dostarczać wszystkie witaminy potrzebne mózgu (Częściej czuje się lepiej przez to, ale nadal dosyć rzadko), ale za każdym razem kiedy poczuje się dobrze po jakimś posiłku wmawiam sobie, że tej witaminy mi brakowało, jednak zaraz przychodzi rozczarowanie i znów zły stan i okazuje się, że to nie zasługa tej witaminy (Dostarczam witaminy z grupy B, chrom, magnez, cynk, witamine C). Nie wiem co się dzieje z moim organizmem, ale mam już tego dość i chciałbym rozwijać pasje, ale przez to nie mogę, bo nic mi nie wychodzi nie ważne jak się staram. Badałem się na tarczyce, cukrzyce, nawet depresje. Wskazano, że mam stany przed depresyjne, leczyłem się długo, bez żadnych skutków, było ciągle tak samo. Mimo wszystko nie znalazłem żadnej choroby i przyczyny na internecie która miałaby takie objawy jakie mi dolegają. Nie czuje się też depresyjnie, bo mam radość z życia i dużo sie śmieje, tylko gdy zasiade to pasji i widzę, że mi nie wychodzi wyłącznie przez mój mózg to obwiniam wszystko za mój stan i się irytuje i tracę nadzieję na jakiś czas. Nie liczę, że coś mi jest w stanie pomóc. Chciałbym chociaż zostać nakierowany na to co mi dolega. Objawy te są tylko psychiczne z tego co zauważyłem. Jeszcze przed dostarczaniem witamin czułem się gorzej, bo miałem słabą pamięć i myślałem bardzo wolno i czułem się ogólnie słabo.

Oczywiście nie jest możliwe postawienie diagnozy przez internet, tym bardziej, że Pana objawy są niespecyficzne. Czy badał Pan poziom witaminy B12? Jej niedobór może pośrednio wpływać na koncentrację, a w wielu preparatach z tzw. "grupy B" (w tym przyjmowanych przez Pana) może jej nie być w składzie lub w zbyt niskich dawkach. Przy zaburzeniach funkcji poznawczych, czyli przy objawach opisywanych przez Pana, zalecane są iniekcje lub suplementacja wysoką dawką B12 w połączeniu z innymi witaminami z grupy B. Poza uzupełnieniem diety, co Pan - jak przeczytałam - bardzo konsekwentnie stosuje, należałoby wykluczyć zaburzenia neurologiczne.
Psycholog dysponują baterią testów tzw. organicznych, które mogą postawić wstępną diagnozę uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, które mogą być przyczyną opisywanych objawów. Nie napisał Pan, czy spadek funkcji poznawczych nastąpił nagle, czy dział się stopniowo, czy przeżył Pan jakiś uraz, czy wypadek, który np. spowodował utratę przytomności, czy był Pan poddawany znieczuleniu ogólnemu w ostatnim czasie, itp. To wszystko może być przyczyną obniżenia poziomu funkcjonowania poznawczego. Bez dokładnego wywiadu i testów trudno wykluczyć podłoże organiczne. Z opisu wnioskuję także, że nie było wykonane neuroobrazowanie, ale rozumiem, że skoro był Pan pod opieką lekarza psychiatry, to nie znalazł wskazania do jego wykonania. Jeśli testy neuropsychologiczne dałyby niejednoznaczny wynik, badanie obrazowe głowy warto byłoby wykonać.
Po wykluczeniu przyczyn organicznych można podjąć terapię psychologiczną i poszukać innego podłoża Pana zaburzeń. Zalecam terapię poznawczo-behawioralną, ale w Pana przypadku być może dobre efekty dałaby także terapia skoncentrowana na rozwiązaniu, bo jak rozumiem, to spowolnienie psychiczne, występuje w bardzo konkretnych sytuacjach, a podejście to jest dedykowane do szybkiej pomocy w takich sytuacjach i może szybko przynieść poprawę Pana funkcjonowania. Jeśli mogę jeszcze w czymś pomóc, proszę o kontakt.