Co znaczą skoki tętna pojawiające się w spoczynku?

Witam. Mam 26 lat, nie jestem wysportowany ale raczej aktywny, nie mam problemów z sercem podczas pracy, wysiłku itp, mam od jakiegoś czasu problem z sercem w spoczynku, potrafi nagle przyspieszyć do 120/min, trwa to nieraz godzinę, nieraz 15 minut, nieraz pół dnia, podejrzewam, że to wynik stresu lub nerwica ( jestem bardzo podatny na stres), czy takie skoki tętna któe pojawiają się w spoczynku nie wiadomo kiedy i nie wiadomo kiedy się kończą mogą być wynikiem jakiejś choroby somatycznej (serca, tarczycy) ??? Na mój prosty rozum wtedy wysoka wartość tętna byłaby stała albo w przypadku serca wariowałaby przy wysiłku, z resztą miałem echo serca i nic nie wykazało, i podczas badania było 72.min, cholesterol, triglicerydy w normie, glukoza w normie, ogólnie morfologia też bez zarzutu, TSH - 3,23 - podobno trochę wysokie jak na mój wiek ale w ogólnej normie się mieści Trapi mnie to bardzo, nie wiem do jakiego lekarza się jeszcze udać.

Witam Pana,

Zaburzenia lękowe - zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, uciskiem w klatce piersiowej, problemami gastrycznymi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców.
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego).
Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją.
Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W tym przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym.
Pozdrawiam serdecznie