Tęczowe koła i zaburzenia widzenia - czy to jaskra?

Wszystko rozpoczęło się w połowie października 2010 roku. Początkowe objawy to chwilowe pogorszenie widzenia i uciski (nie ból) czaszki - wędrujące sobie po całej głowie :). Objawy takie utrzymywały się około godziny, a następne ustępowały. Około 20 października obudziłem się rano z tymi uciskami i poczuciem gorszego widzenia, niestety ten stan nie ustąpił. Zgłosiłem się do lekarza pierwszego kontaktu, informując go o dolegliwościach, lekarz stwierdził chore zatoki i przepisał antybiotyk. Do kontroli miałem się zgłosić po tygodniu - nie dotrwałem. Po trzech dniach stosowania powyższego specyfiku na zatoki objawy nie tylko nie ustępowały, a wręcz nasilały się. Stwierdziłem, że to najprawdopodobniej problem natury okulistycznej i powędrowałem do ośrodka zdrowia w celu ustalenia terminu wizyty.

Mój stan pogorszył się na tyle, że w drodze zaczęło strasznie razić mnie światło, a dodatkowo pozbawiony korekcji wzrokowej poruszałem się zygzakiem. Okulisty nie było, a i limit NFZ się skończył, zatem zgłosiłem się do pierwszego lepszego lekarza pierwszego kontaktu - poinformowałem go o objawach, lekach od poprzedniego lekarza itd. - Pan doktor stwierdził, że nic nie wymyśli, objawy są subiektywne i dostałem skierowanie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W SOR zrobiono mi badania krwi - w normie, EKG - w normie, Tomografię mózgowia + Tomografię celowaną na wspomniane zatoki - wszystko w normie.

Dalszym etapem diagnostyki była konsultacja neurologiczna, która nie wykazała nic (lekarz stwierdził brak zaburzeń równowagi, logiczny kontakt słowny, wszystkie próby były wykonane idealnie, mimo tego, że czułem się jak człowiek mocno pijany). Kolejną konsultacja była w klinice laryngologicznej. Pani doktor zaglądnęła do ucha, wykonała wszystkie próby i orzekła, że laryngologia to zdecydowanie zły kierunek w perspektywie mojej osoby. Następnie trafiłem do kliniki okulistyki i onkologii okulistycznej. Lekarz wykonał badanie dna oka po zaaplikowaniu atropiny, które wyszło idealnie, zmierzył ciśnienie tonometrem air puff (OL 11mm/Hg OP 13mm/Hg), zbadał widzenie barw, które również wypadło w normie. Z przyczyn oczywistych nie byłem hospitalizowany, w zaleceniach dostałem zgłoszenie się do neurologa w poradni rejonowej i takie samo w poradni okulistycznej.

Dokładnie 2 listopada spotkałem się z panią neurolog, która ponownie wykonała wszystkie próby - w normie, dostałem od niej skierowanie na MRI pnia i mózgowia. Okulista w rejonie ponownie zbadał dno oka, zmierzył ciśnienie oczu i zbadał widzenie barw, wszystko w idealnym porządku. Po upływie miesiąca od powyższych konsultacji (mój stan zdrowia się nie zmieniał) pojawiły się nowe objawy. Zauważyłem prócz światłowstrętu bardzo mocne rozbłyski światła odchodzące od jego źródła, tj. nienaturalnie długie, ostre i bardzo wyraźne długie promienie. Pojawiło się podwójne widzenie, tęczowe kule (rozróżniam wszystkie kolory tęczy) dookoła wszystkiego, co świeci, tj. żarówki, świeczki, latarnie uliczne, płomień zapalniczki itd. Dodatkowo wystąpiło bardzo mocne pieczenie oczu, łzawienie na wolnym powietrzu, zaróżowienie białka obu oczu, przekrwienie spojówek powiek dolnych obu oczu i wystąpienie dużej ilości mocno czerwonych żyłek w obu oczach.

Był 13 grudnia, w trybie ekspresowym chciałem się dostać do wcześniejszego okulisty, ale niestety mnie kulturalnie wyprosił. Nie mając środków na prywatną wizytę i jednocześnie nic do stracenia, pojechałem następnego dnia do Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego, gdzie przyjął mnie starszy Pan doktor/kierownik przychodni leczenia zaćmy i jaskry. Opowiedziałem mu dokładnie o wszystkich objawach (o kulach, podwójnym widzeniu też). Okulista wykonał dwa razy dno oka bez poszerzania źrenic, sprawdził widzenie barw, zmierzył ciśnienie tonometrem aplanacyjnym (OL 15 mm/Hg OP 16 mm/Hg) - wszystko idealnie.

Wspomniany lekarz kazał mi się zgłosić na badanie pola widzenia dwa dni później. Badanie pola nie wykazało nic, jeszcze raz lekarz zrobił dno oka i orzekł alergiczne zapalenie spojówek - przepisał O*******. Dodatkowo kategorycznie stwierdził, że to nie jest jaskra, a podwójne widzenie nie występuje, a jest to jedynie objaw optyczny spowodowany rzęsami/powiekami (i tu się zgadzam, bo jak szerzej otworzę oczy to nic się nie dwoi). Stosowałem krople zgodnie z zaleceniami (rano i wieczorem po jednej kropli do każdego oka przez miesiąc). Pieczenie ustąpiło, wspomniane na początku uciski też. Pozostałe objawy się utrzymywały.

Po miesięcznym leczeniu nie widzę żadnej poprawy. Utrzymuje się światłowstręt, zaróżowienie białek, czerwone żyłki w oczach, łzawienie, rozbłyski, "efekt" podwójnego widzenia i naturalnie, tęczowe koła dookoła źródeł światła, okresowo pojawiało się uczucie uciskania gałek ocznych i minimalna ilość dziwnej przeźroczystej wydzieliny w workach spojówkowych. Dziś jest 18 stycznia 2011 roku, objawy się utrzymują od trzech miesięcy non stop bez żadnej, nawet krótkotrwałej przerwy i piekielnie skutecznie utrudniają mi jakiekolwiek funkcjonowanie, począwszy od życia towarzyskiego, na studiowaniu skończywszy. Zastrzegam, że nie mam nerwicy ani boreliozy, a jedynie jestem już zmęczonym tym dziwnym zdrowotnym zawieszeniem. Nikt w rodzinie ani dalszej ani bliższej jaskry nie miał ani nie ma.

Nie chorowałem nigdy na nic przewlekłego i nie przyjmuję żadnych leków. Nie brałem nigdy żadnych narkotyków/substancji psychoaktywnych, nie piję alkoholu (jestem abstynentem), nie palę również papierosów. Jedyne, co przychodzi mi do głowy to duża ilość spędzonych godzin przed komputerem w przeciągu kilku ostatnich lat. Jestem mężczyzną i mam skończone 20 lat. Naturalnie zdaję sobie sprawę, że diagnoza przez Internet nie jest możliwa, proszę jedynie o jakieś przemyślenia (szczególnie w odniesieniu do tych tęczowych kół i jaskry, której bardzo się boję) i ewentualne ukierunkowanie moich działań, które pomogą mi "ozdrowieć".

Pytanie zadane 18-01-2011r. o 00:29
lek. Marta Szymańska-Świderska porady udziela lek. Marta Szymańska-Świderska

specjalista chorób oczu, współautorka wielu publikacji w czasopismach okulistycznych.

Porada eksperta

Witam!

Faktycznie opisywane przez Pana objawy mogłyby skłaniać do przeprowadzenia diagnostyki w kierunku jaskry plus oczywiście diagnostyka neurologiczna. Z opisu wnoszę jednak, że przeprowadzone badania okulistyczne (do neurologii pozwolę sobie się nie odnosić) mogą wykluczyć jaskrę. Koła wokół źródeł światła to objaw występujący przy znacznie podwyższonym ciśnieniu śródgałkowym. Metodzie air-puff może do końca nie należy ufać, ale aplanacji zdecydowanie tak.

Osobiście w swoich rozważaniach na tym etapie skłoniłabym się ku diagnozie dużo mniej skomplikowanej, a mianowicie ku tzw. zespołowi suchego oka (ZSO). Objawy jak najbardziej pasują, a do tego praca przy komputerze robi swoje. Dziwi mnie, że nikt do tej pory o tym nie mówił. To bardzo częsty problem. Proponuję zacząć na stałe stosować krople nawilżające, ale koniecznie te bez konserwantów (np. preparaty kwasy hialuronowego), są dostępne bez recepty.

Tym działaniem na pewno też Pan swoim oczom nie zaszkodzi, a to też ważne. Dodam tylko, że nawilżanie oczu wymaga pewnej cierpliwości, tzn. trzeba faktycznie systematycznie, np. 3 razy dziennie, zakraplać po jednej kropli do każdego oka. Nie można się też zniechęcać zbyt szybko, proszę dać oczom chociaż 1 miesiąc i potem ocenić, czy ta terapia Pana satysfakcjonuje.

Pozdrawiam

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (20)

Wyloguj
~Magdunka
~Magdunka

Witam,
jestem w szoku. po raz pierwszy spotykam osobę której przydarzyła się ta sama historia co mnie (a z problemem borykam się już 1,5h roku..) mógłbyś do mnie napisać? proszę.

Odpowiedz
~Wasyljr
~Wasyljr

Jak chcesz coś więcej wiedzieć to napisz do mnie :) w miarę możliwości pomogę :)

Odpowiedz
~Pabloxb
~Pabloxb

Cześć.

Mam dokładnie to samo. Lekarze patrzą już na mnie jak na wariata. Błyski świetlne, tęczowe koła wokół źródeł światła, podwójne widzenie. Dodatkowo obraz mi zaczął ostatnio migać i widzę jakby lekko spowolniony obraz. Mam to jednak już od dwóch lat. jak jest ktos jeszcze o podobnych objawach, zapraszam rowniez do kontaktu.

Odpowiedz
~Wasyljr
~Wasyljr

Jeżeli ktoś jest zainteresowany wymianą informacji czy też zwykłym wsparciem ( wiem ile to wszystko kosztuje nerwów i wiem jak lekarzem mają to w d.) to zapraszam do kontaktu :)

Odpowiedz
~Ewelina2204
~Ewelina2204

Cześć
czy mógłbyś mi coś więcej powiedzieć na temat tych tęczowych kół?tzn.jak wyglądają czy widzisz je tylko z daleka czy też z bliska czy wyraźne są te kolory przy patrzeniu w źródło światła czy te koła się poruszają proszę o szybką odpowiedz

Odpowiedz
~Wasyljr
~Wasyljr

Hmmm...widzę je i z daleka i z bliska :) Ale z bliska są dużo większe i tylko wtedy rozróżniam kolory. Czy te kolory są wyraźne...wiesz jak się cierpi na światłowstręt to się człowiek na żarówki na patrzy...ale tak, są wyraźne :)

Odpowiedz
~Ewelina2204
~Ewelina2204

hmm...byłam ostatnio u okulisty dno oka ok ale ciśnienie 21 ale powiedziała że przy takiej grubości rogówki ciśnienie się trochę zaniża...;)byłam prywatnie więc badania przeprowadziła wnikliwie:)ostatnio zauważyłam bezbarwne okręgi poruszające się być może to efekt przerażenia bo naczytałam się dużo o jaskrze...nigdy nie zwracałam uwagi jak wyglądają latarnie w nocy czy światła samochodów dopiero teraz zwróciłam uwagę:)zaczęłam brać wit.okręgi można powiedzieć że zniknęły ale gdy jadą samochody z pewnej odległości widzę wokół promieni kolorowe kreski , kropki a gdy samochód się zbliża one znikają.W sumie to zależy od natężenia światła.Czy mógłbyś mi coś poradzić?I jakie sa postępy w związku z twoim problemem?

Odpowiedz
~muflon
~muflon

@~Wasyljr: Jak z twoim widzeniem?, czy te objawy o których pisałeś minęły albo czy się zmniejszyły? Mam podobny problem od pól roku biegam po okulistach i nikt nie potrafi mi pomóc.

Odpowiedz
~kuba
~kuba

mam te same objawy o ktorych piszecie i te bole oczodołów i wgl calej czszki, to musi być zespół suchego oka... pół roku już mam te problemy... prosze o jakis kontakt jesli ktos mial takie same problemy

Odpowiedz
~on31
~on31

ja mam podobnie, z tym ze choruje na jaskrę , ale po operacji cisnienie mam w normie w obu oczach a czasami na prawe oko mam przymglone widzenie i widze teczowe kola wokół zródeł swiatła... :/ lewe oko widzi normalnie bez zadnych problemow

Odpowiedz
~Dagmara
~Dagmara

@~Magdunka: prosze odpowiedzcie co wam stwierdzono, ja mam te same objawy od 1,5 roku plus pisz w uszach i mety w oczach, od wczoraj spowolnione widzenie nawet, badają mnie wszyscy specjaliści i nic, prosze dajcie znac , Dagmara

Odpowiedz
~Madzia
~Madzia

Ja mialam bardzo podobne objawy zdiagnozowano mi Zespol suchego oka biore od 3 dni krople Thealoz, ok 40 zl kosztuja troche drogo, ale strasznie stresowalam sie tymi kolami teczowymi wiec kupilam bez recepty. Jest po nich lepiej tzn kola zniknely, widzenie mam troche jeszcze rozmazane, ale mysle ze bedzie lepiej. Pozdrawiam!

Odpowiedz
~pabloxb
~pabloxb

@~Dagmara: odezwij się do mnie. Mam to samo. Ta choroba to potocznie zwany śnieg optyczny. Lepiej szukać pod "visual snow" lub przewlekła aura migrenowa

Odpowiedz
~Julka
~Julka

Witam, mam identyczne objawy, bóle czaszki, uciski, dwojenie się wszystkich żródeł światła, w dzień widzę normalnie, ale wieczorem jak wszystko zacznie świecić to jest masakra, dodatkowo jak otworzę szeroko oczy to widzę wszystko dobrze,nic mi sie nie dwoi, tez myślałam, że to może zespół suchego oka, sama nie wiem, wszystkich co wiedzą cos na ten temat prosiłabym o kontakt, Pozdrawiam :

Odpowiedz
~gremliner
~gremliner

Witam,
Proszę o kontakt osobę, który ma problem jak powyżej lub kogoś kto sobie z tym poradzil.

Odpowiedz
~adi87pl
~adi87pl

Heh widze ze nie jestem sam :-). Mialem (chyba) migrene oczną 6 miesiecy temu, a potem podobne bóle oczu, problem z widzeniem nocnym (to najgorsze jest :/) i migotanie obrazu, tez i kola. od 6 lat szumy uszne, na ktore szukalem rozwiazania i jeszcze nieznalazlem. okulista pobadal i wszystko ok, neurolog chcial klasc do szpitala, ale akurat niemogłem, powiedział ze albo choroba albo stres (a było go troche bo i przeprowadzka do DE i ślub). Narazie czekam ale poprawy niema od momentu kiedy zniknely bóle oczu. ja podejrzewam kręgosłup szyjny, po naproxenie wyraźnie bylo lepiej. Lada moment bede szedl do niemieckich lekarzy, zobaczymy czy coś wykombinują. Powodzonka wszystkim

Odpowiedz
~jacek
~jacek

Promienie od źródeł światła to raczej robią rzęsy, pytałem o to okuliste, mówił że dużo osób się na to skarży. Co do tęczowych kół to wydaje mi się, ze do pewnego stopnia to jest normalne.Pytałem kilka osób o to, też widziały takie koła wokół bardzo ostrego światła, niemożliwe jest, że 6 osób ma podwyższone cisnienie i widzi takie koła, po prostu jest to normalne.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Zaburzenia widzenia, czy to objawy jaskry?

Witam. Rok temu latem, podczas koszenia trawy, nagle zacząłem tracić ostrość wzroku oraz zaczęły...

lek. Katarzyna Szymanek Porady udziela lek. Katarzyna Szymanek absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czy mam jaskrę?

Od dłuższego czasu boli mnie głowa, towarzyszy temu okresowy boli oko lewego, gałka wówczas...

lek. Magdalena Kowalska Porady udziela lek. Magdalena Kowalska lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
Jak wyglądają zaburzenia pola widzenia w jaskrze?

Jak wyglądają zaburzenia pola widzenia w jaskrze? Jakiego obszaru obrazu się nie widzi?

lek. Natalia Chojnowska Porady udziela lek. Natalia Chojnowska absolwentka II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czy mam jaskrę? Objawy jaskry

W zeszłym roku z powodu wysokiego ciśnienia w oczach skierowano mnie do szpitala, miałam też...

lek. Natalia Chojnowska Porady udziela lek. Natalia Chojnowska absolwentka II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czy zaburzenia widzenia mogą być objawem jaskry?

Witam! Od ponad roku mam zaburzenia widzenia. Najgorzej jest wieczorami, przy sztucznym świetle...

lek. Magdalena Kowalska Porady udziela lek. Magdalena Kowalska lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
Jaskra - objawy, badania

Witam. Jestem kobietą, mam 33 lata. Od ok. 6 tygodni czuję czasami rozpieranie ("uczucie parcia")...

lek. Katarzyna Szymanek Porady udziela lek. Katarzyna Szymanek absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zaburzenia widzenia - czy to jaskra?

Mając trzy lata, zachorowałem na chorobę Heinego-Medina. Po 4 miesiącach choroby miałem strasznego...

lek. Marta Szymańska-Świderska Porady udziela lek. Marta Szymańska-Świderska specjalista chorób oczu, współautorka wielu publikacji w czasopismach okulistycznych.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij