Czy niedobór określonych witamin może przyczynić się do zaburzeń psychicznych?

Witam. Chciałam zapytać czy niedobór określonych witamin w organizmie może się przyczyniać do zaburzeń psychicznych, mam na myśli depresje...Cierpię na nią od kilku lat. Przez 2 lata przyjmowałam leki, które nieco złagodziły objawy, natomiast depresja powróciła i stąd moje pytanie, jakie witaminy czy też konkretne produkty pomagają w walce z depresją. Natalia 22l.

Dzień dobry, witaminy mogą pomoc, ale nie wyleczą. Bo to nie brak witamin wywołuje choroby. Choć z pewnością skrajne niedobory mogłyby pogorszyć samopoczucie. Proszę po prostu o siebie dbać, starać się zdrowo odżywiać - to jest istotne. Z drugiej strony, w depresji często to zadbanie o siebie jest niezwykle trudne. I tutaj znowu - leki psychiatryczne mogą pomóc. Ale bardzo często, warto to leczenie łączyć z leczeniem psychoterapeutycznym. Proszę udać się do psychologa lub psychoterapeuty. Wielu specjalistów w tym momencie przyjmuje online. Jeśli depresja nie została wyleczona, to może nawracać. Trzeba by więc zająć się tym, co leży u jej podstaw. A do tego można dotrzeć właśnie z pomocą psychoterapeuty. Zdarzają się wprawdzie depresje w większej części uwarunkowane biologiczne - jednak w tym wypadku Pani odpowiedź na leczenie farmakologiczne byłaby prawdopodobnie większa, bardziej znamienna, a jak czytam w Pani wypowiedzi - odpowiedź była mała. Pozdrawiam serdecznie. Kamila Dziwota// tel. 513306125// kamidziwota@gmail.com

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, niekiedy depresja jest ściśle powiązana z niedoborami witaminowymi. Nie zawsze są jedyną przyczyną, ale zawsze braki wynikające z niewłaściwej diety przyczyniają się do pogłębienia stanów patologicznych – ciała oraz ducha. Przede wszystkim kompleks ADEK – czyli witaminy A, D3 i K2 oraz E, ponadto witaminy z grupy B oraz takie mikroelementy jak: magnez, cynk, selen i jod oraz żelazo. To jest podstawa, o którą należy zadbać. Co ciekawe – anemia wynikająca z niedoborów żelaza może dawać objawy podobne do depresji – smutek, zmęczenie, brak energii. Z kolei niedobory jodu i selenu upośledzają pracę tarczycy, a niedoczynność tarczycy często idzie w parze ze złym nastrojem, towarzyszy jej również spadek energii i sił witalnych. Witamina D3 nazywana jest witaminą słońca, a z racji jego braków w Polsce mamy znaczne niedobory tego prohormonu. Symptomy tego niedostatku to obniżenie nastroju, w skrajnych przypadkach może bezpośrednio prowadzić do depresji. A w tym materiale więcej szczegółów wraz z informacjami, jakie produkty warto włączyć do diety, by uzupełnić braki: https://portal.abczdrowie.pl/4-substancje-ktorych-niedobor-moze-doprowadzic-do-depresji. Proszę pamiętać, że pierwszym krokiem jest diagnostyka, dopiero po sprawdzeniu, czy mamy niedobory, można wdrożyć suplementy lub leki. Dobrą metodą na walkę ze stanami depresyjnymi są też zioła i naturalne przyprawy, takie jak kurkuma, żeń-szeń czy szafran. O nich może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/ziola-ktore-pomoga-na-depresje. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.