Czy niedobór określonych witamin może przyczynić się do zaburzeń psychicznych?

Witam. Chciałam zapytać czy niedobór określonych witamin w organizmie może się przyczyniać do zaburzeń psychicznych, mam na myśli depresje...Cierpię na nią od kilku lat. Przez 2 lata przyjmowałam leki, które nieco złagodziły objawy, natomiast depresja powróciła i stąd moje pytanie, jakie witaminy czy też konkretne produkty pomagają w walce z depresją. Natalia 22l.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Dzień dobry, witaminy mogą pomoc, ale nie wyleczą. Bo to nie brak witamin wywołuje choroby. Choć z pewnością skrajne niedobory mogłyby pogorszyć samopoczucie. Proszę po prostu o siebie dbać, starać się zdrowo odżywiać - to jest istotne. Z drugiej strony, w depresji często to zadbanie o siebie jest niezwykle trudne. I tutaj znowu - leki psychiatryczne mogą pomóc. Ale bardzo często, warto to leczenie łączyć z leczeniem psychoterapeutycznym. Proszę udać się do psychologa lub psychoterapeuty. Wielu specjalistów w tym momencie przyjmuje online. Jeśli depresja nie została wyleczona, to może nawracać. Trzeba by więc zająć się tym, co leży u jej podstaw. A do tego można dotrzeć właśnie z pomocą psychoterapeuty. Zdarzają się wprawdzie depresje w większej części uwarunkowane biologiczne - jednak w tym wypadku Pani odpowiedź na leczenie farmakologiczne byłaby prawdopodobnie większa, bardziej znamienna, a jak czytam w Pani wypowiedzi - odpowiedź była mała. Pozdrawiam serdecznie. Kamila Dziwota// tel. 513306125// kamidziwota@gmail.com

0
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, tak, niekiedy depresja jest ściśle powiązana z niedoborami witaminowymi. Nie zawsze są jedyną przyczyną, ale zawsze braki wynikające z niewłaściwej diety przyczyniają się do pogłębienia stanów patologicznych – ciała oraz ducha. Przede wszystkim kompleks ADEK – czyli witaminy A, D3 i K2 oraz E, ponadto witaminy z grupy B oraz takie mikroelementy jak: magnez, cynk, selen i jod oraz żelazo. To jest podstawa, o którą należy zadbać. Co ciekawe – anemia wynikająca z niedoborów żelaza może dawać objawy podobne do depresji – smutek, zmęczenie, brak energii. Z kolei niedobory jodu i selenu upośledzają pracę tarczycy, a niedoczynność tarczycy często idzie w parze ze złym nastrojem, towarzyszy jej również spadek energii i sił witalnych. Witamina D3 nazywana jest witaminą słońca, a z racji jego braków w Polsce mamy znaczne niedobory tego prohormonu. Symptomy tego niedostatku to obniżenie nastroju, w skrajnych przypadkach może bezpośrednio prowadzić do depresji. A w tym materiale więcej szczegółów wraz z informacjami, jakie produkty warto włączyć do diety, by uzupełnić braki: https://portal.abczdrowie.pl/4-substancje-ktorych-niedobor-moze-doprowadzic-do-depresji. Proszę pamiętać, że pierwszym krokiem jest diagnostyka, dopiero po sprawdzeniu, czy mamy niedobory, można wdrożyć suplementy lub leki. Dobrą metodą na walkę ze stanami depresyjnymi są też zioła i naturalne przyprawy, takie jak kurkuma, żeń-szeń czy szafran. O nich może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/ziola-ktore-pomoga-na-depresje. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty