Dlaczego wystąpiły u mnie tego typu dość silne objawy?

Witam Mam 19 lat stosuje regularnie srodki antykoncepcyjne (qlaira) i antydepresanty (asertin od 2,5 miesiaca). Wystapilo u mnie dosc silne oslabienie sennosc nudnosci bol glowy i lekki stan podgoraczkowy dzis na zajeciach mialam kolatanie serca i omdlenie. Czy wiadomo czym moze byc to spowodowane? Dodam jeszcze ze ostatnio ciazy na mnie dosc duzy stres zwiazany z egzaminami i sprawami prywatnymi. Mam zapewniona urozmaicona diete jednak dosc nieregularny tryb zycia (rozne godziny snu itd) mialam niedobor zelaza.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie. Domyślam się, że omdlenie, którego Pani doświadczyła spowodowało spory niepokój, wraz z pozostałymi objawami, które Pani opisała.

Omdlenie - przejściowa utrata przytomności – jest związane ze zmniejszeniem przepływu krwi przez mózg. Utrata przytomności może pojawić się już przy spadku przepływu na 6-8 s lub na skutek zmniejszenia ilości tlenu dostarczanego do mózgu o 20%. Wraz z innymi symptomami, które Pani wymieniła nie jest możliwe stwierdzenie na odległość, jaka jest przyczyna tego zdarzenia. Senność, zmęczenie, ból głowy są to objawy niespecyficzne i mogą być powiązane z wieloma przyczynami, sam stres, o którym Pani wspomina jest w stanie wywołać podobne trudności.

Proponuję zatem wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i wykonanie panelu badań, które zaleci. Na pewno będzie potrzebna morfologia, hormony związane z pracą tarczycy, czyli TSH, fT3 i fT4 (diagnostyka w kierunku niedoczynności tarczycy), poziom żelaza i ferrytyny (anemia może być powodem nadmiernej senności i osłabienia), CRP, próby wątrobowe i nerkowe, B12, kwas foliowy, EKG. Na podstawie wyników powyższych badań lekarz zapewne zasugeruje pogłębienie diagnostyki lub pokieruje Panią do specjalisty.

Możliwe jest również, że wspomniane objawy są manifestacją problemów ze zdrowiem psychicznym. Wspomniała Pani o przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych. Czy jednak korzysta Pani również z psychoterapii? Najlepsze wyniki – poprawę codziennego dobrostanu uzyskuje się łącząc farmakoterapię z pracą nad sobą przy pomocy terapeuty. Proponuję rozmowę z takim specjalistą w celu stwierdzenia, czy terapia byłaby dla Pani pomocna.

Jeśli chodzi o przyczyny omdleń i osłabienia więcej informacji może Pani znaleźć w poniższych tekstach:

https://portal.abczdrowie.pl/omdlenia-odruchowe

https://portal.abczdrowie.pl/omdlenie

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-stresu

Pozdrawiam ciepło i życzę szybkiego powrotu do formy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.