Jak działa lek Asentra?

Witam. Chciałem zapytać o działanie leku asentra. Został mi on przepisany na zaburzenia lękowe, nerwicowe i objawy somatyczne (głownie nadmierne pocenie całego ciała). Przyjmuję dawke 50 mg na noc od 5 dni i czuję się o wiele gorzej. Jestem nerwowy, stale rozdrażniony, czuję się jak naćpany i nieobecny. Ciężko mi się na czymkolwiek skupić. Do tego pocę się bardziej, a poceniu od czasu brania leku towarzyszą ataki paniki i niepokoju. Czy to normalne, czy lepiej byłoby zmienic lek?

Lek. Katarzyna Szymczak

Pełne działanie leku występuje dopiero po kilku tygodniach stosowania, na początku moga występować objawy które Pan opisuje, jednak sugerowałabym skonsultować się w tej sprawie z psychiatrą leczącym Pana.
Pozdrawiam

Szanowny Panie, asentra jest lekiem przeciwdepresyjnym, przeciwlękowym. Musi Pan jednak wiedzieć, że leki nie sprawią, że wyleczy się Pan z depresji, czy stanów lękowych. Leki tłumią objawy, zastępując jedne drugimi, ale nie dotykają przyczyny Pana cierpienia. Proszę zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi przyjmowanego przez Pana leku:

Często mogą wystąpić: brak łaknienia, bezsenność, drżenie, niepokój, bóle głowy, zawroty głowy, senność, mdłości, biegunka/luźne stolce, zaparcia, suchość błon śluzowych jamy ustnej, osłabione łaknienie, zaburzenia czynności seksualnych u mężczyzn (zaburzenia erekcji, opóźniony wytrysk nasienia), zaburzenia cyklu miesiączkowego nadmierna potliwość, nadmierna utrata wagi.
Rzadko mogą wystąpić: małopłytkowość, zaburzenia czynności płytek, leukopenia, sporadyczne krwotoki, plamica, hiperprolaktynemia, mlekotok, ginekomastia, niedoczynność tarczycy, odwracalna hiponatremia (głównie u osób w wieku podeszłym, osób stosujących leki moczopędne i osób ze zmniejszoną objętością płynów ustrojowych), związana prawdopodobnie z zaburzeniami wydzielania wazopresyny, objawy depresji, halucynacje, reakcje agresywne, niepokój, mania/hipomania, zaburzenia lękowe, psychozy, drgawki, zaburzenia ruchu (takie jak objawy pozapiramidowe, niepokój ruchowy/akatyzja), kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, nadciśnienie, niedociśnienie, obrzęk, omdlenia, tachykardia, bóle brzucha, wymioty, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, żółtaczka i niewydolność wątroby, wzrost poziomu enzymów wątrobowych, reakcje nadwrażliwości (zaburzenia oddychania, lub duszność, obrzęk powiek, twarzy lub warg, pokrzywka, świąd skóry całego ciała), wysypka skórna (włącznie z rzadkimi przypadkami rumienia wielopostaciowego), priapizm (długotrwały, bolesny wzwód bez pobudzenia seksualnego).
Przypadki myśli samobójczych i zachowań samobójczych odnotowano w trakcie leczenia sertraliną, a także w krótkim czasie po przerwaniu leczenia.(http://bazalekow.mp.pl/leki/item.html?id=21488)

Odsyłam również do artykułów:

http://opsychiatrii.pl/psychotropy-powoduja-zaburzenia/

http://psychoterapia.natemat.pl/

Panu potrzebna jest psychoterapia, a nie leki. Psychoterapia jest najsuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń lękowych. Zachęcam Pana do zapoznania się z podejściem Metasystemowym na stronie: www.pocieszka.pl ,gdzie znajdzie Pan również adresy zaufanych specjalistów w pana okolicach.

Pozdrawiam,

Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej