Zapytaj lekarza

1 , 0 1 0 , 1 8 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak działa lek Asentra?

Witam. Chciałem zapytać o działanie leku asentra. Został mi on przepisany na zaburzenia lękowe, nerwicowe i objawy somatyczne (głownie nadmierne pocenie całego ciała). Przyjmuję dawke 50 mg na noc od 5 dni i czuję się o wiele gorzej. Jestem nerwowy, stale rozdrażniony, czuję się jak naćpany i nieobecny. Ciężko mi się na czymkolwiek skupić. Do tego pocę się bardziej, a poceniu od czasu brania leku towarzyszą ataki paniki i niepokoju. Czy to normalne, czy lepiej byłoby zmienic lek?
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Lek. Katarzyna Szymczak Stażysta/Rezydent, Bydgoszcz
79 poziom zaufania

Pełne działanie leku występuje dopiero po kilku tygodniach stosowania, na początku moga występować objawy które Pan opisuje, jednak sugerowałabym skonsultować się w tej sprawie z psychiatrą leczącym Pana.
Pozdrawiam

umów wizytę 0

Szanowny Panie, asentra jest lekiem przeciwdepresyjnym, przeciwlękowym. Musi Pan jednak wiedzieć, że leki nie sprawią, że wyleczy się Pan z depresji, czy stanów lękowych. Leki tłumią objawy, zastępując jedne drugimi, ale nie dotykają przyczyny Pana cierpienia. Proszę zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi przyjmowanego przez Pana leku:

Często mogą wystąpić: brak łaknienia, bezsenność, drżenie, niepokój, bóle głowy, zawroty głowy, senność, mdłości, biegunka/luźne stolce, zaparcia, suchość błon śluzowych jamy ustnej, osłabione łaknienie, zaburzenia czynności seksualnych u mężczyzn (zaburzenia erekcji, opóźniony wytrysk nasienia), zaburzenia cyklu miesiączkowego nadmierna potliwość, nadmierna utrata wagi.
Rzadko mogą wystąpić: małopłytkowość, zaburzenia czynności płytek, leukopenia, sporadyczne krwotoki, plamica, hiperprolaktynemia, mlekotok, ginekomastia, niedoczynność tarczycy, odwracalna hiponatremia (głównie u osób w wieku podeszłym, osób stosujących leki moczopędne i osób ze zmniejszoną objętością płynów ustrojowych), związana prawdopodobnie z zaburzeniami wydzielania wazopresyny, objawy depresji, halucynacje, reakcje agresywne, niepokój, mania/hipomania, zaburzenia lękowe, psychozy, drgawki, zaburzenia ruchu (takie jak objawy pozapiramidowe, niepokój ruchowy/akatyzja), kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, nadciśnienie, niedociśnienie, obrzęk, omdlenia, tachykardia, bóle brzucha, wymioty, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, żółtaczka i niewydolność wątroby, wzrost poziomu enzymów wątrobowych, reakcje nadwrażliwości (zaburzenia oddychania, lub duszność, obrzęk powiek, twarzy lub warg, pokrzywka, świąd skóry całego ciała), wysypka skórna (włącznie z rzadkimi przypadkami rumienia wielopostaciowego), priapizm (długotrwały, bolesny wzwód bez pobudzenia seksualnego).
Przypadki myśli samobójczych i zachowań samobójczych odnotowano w trakcie leczenia sertraliną, a także w krótkim czasie po przerwaniu leczenia.(http://bazalekow.mp.pl/leki/item.html?id=21488)



Odsyłam również do artykułów:

http://opsychiatrii.pl/psychotropy-powoduja-zaburzenia/

http://psychoterapia.natemat.pl/

Panu potrzebna jest psychoterapia, a nie leki. Psychoterapia jest najsuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń lękowych. Zachęcam Pana do zapoznania się z podejściem Metasystemowym na stronie: www.pocieszka.pl ,gdzie znajdzie Pan również adresy zaufanych specjalistów w pana okolicach.

Pozdrawiam,

Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety