Problem z refluksem u 22-latka

Od 3 miesięcy cierpię teoretycznie na refluks. Ostatnio pomogło mi spanie w pozycji siedzącej. Nie wiem jak to wyleczyć.. Jestem uzależniony od kawy. Moje objawy to: Żółty nalot na języku(Nie wiem jak się go pozbyć,po tarciu języka stał się szorstki) Flegma Ból w mostku Strzelanie w uszach przy połykaniu ścisk w gardle przy wysiłku Biorę Bioprazol max,witamine A E,Magnez B6,Witamine D3 Max,Probiotyk. Najbardziej chciałbym dojść do przyczyny. Czy podłoże nerwicowe mogło mieć tego przyczyne? Jeżeli wyleczę nerwicę istnieje większe prawodopodobieństwo wyleczenia tej okrutnej choroby? Czy jest może ktos z was kto się z tego wyleczył? Do jakiego specjalisty iść? Jak mam pozbyć się żółtego nalotu na języku? Proszę o jakąkolwiek odpowiedź bo tracę już nadzieję. Nie spotykam się z ludźmi, czuje się inny.... Chce z tego wyjść.

Witam. Z refluksem proszę się udać do lekarza gastroenterologa, wykona pełną diagnostykę i będzie mógł Panu skutecznie pomóc. Poza tym, w chorobie refluksowej ważnym elementem leczenia jest dieta. Należy jeść małe objętościowo posiłki, ale częściej, unikać pokarmów, które nasilają wydzielanie soku żołądkowego takich jak potrawy ciężkostrawne, smażone, tłuste, cebula i warzywa cebulowe, pomidory i ich przetwory, szparagi, karczochy, strączkowe, owoce cytrusowe i soki, jabłka, banany, czekolada, napar z mięty, napoje gazowane i alkohol oraz ulubiona przez Pana kawa. Dozwolone produkty to m.in. białe pieczywo, chude mięsa, drobne kasze, ryż, makarony, mleko 2%, chude mięsa i ryby, łagodne przyprawy, tłuszcz w ograniczonych ilościach. Ostatni posiłek jadać minimum na 3 godziny przed snem, unikać leżenia bezpośrednio po posiłku i spać z pozycji, w której głowa jest uniesiona wyżej, np. na dodatkowej poduszce, ponieważ przełyk sprawniej się wtedy oczyszcza i stąd ulga, którą Pan poczuł zmieniając pozycję na siedzącą w czasie snu. Należy też dbać o prawidłową masę ciała, niektórym osobom pomaga picie mleka i wody niegazowanej przy łagodzeniu objawów. Warto też wiedzieć, że intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny, podobnie jak palenie papierosów, schylanie się, również nasilają objawy, jednak umiarkowana i lekka aktywność fizyczna jest już wskazana. Jeżeli chodzi o nerwicę i to, czy może ona być przyczyną refluksu - dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nerwica mogą iść w parze, mogą też występować niezależnie i na siebie wpływać nasilając wzajemnie objawy, warto więc zadbać o zdrowie pod kątem każdego z tych problemów. Nerwica to zaburzenie, które leczy się farmakoterapią i psychoterapią. Farmakoterapie (leczenie objawowe) może zlecić wyłącznie lekarz, w tym przypadku psychiatra, a psychoterapię (leczenie głębszych przyczyn psychologicznych) prowadzi psychoterapeuta, do którego też może się Pan udać na konsultację. Myślę, że to dobry pomysł zważywszy na to, że stan Pana zdrowia skutkuje izolowaniem się od ludzi i z tego, co Pan napisał samopoczucie psychiczne, nastrój, wciąż się pogarsza. Pozdrawiam i życzę powodzenia - Małgorzata Mróz, tel. 661 033 392
e-mail m.mroz@psychoterapeuta-slask.pl