Co oznaczają moje wyniki gastroskopii oraz towarzyszące mi objawy?

Dzień Dobry, Moje wyniki gastroskopii z 30/09/2022: biopsja antrum i angulus- umiarkowane nieaktywne przewlekłe śródmiąższowe zapalenie żołądka, bez atrofii, z metaplazją jelitową 1 , biopsja fundus - lekkie przewlekłe śródmiąższowe zapalenie błony śluzowej żołądka bez metaplazji. Brak Helicobacter pylori (zaleczone w sierpniu 2022). Gastroskopia: 2 wrzody - Wrzód odźwiernika Forest 3 i wrzód trawienny. Obecność aspektu wybroczynowego na poziomie podstawowym. Przepuklina rozworu przełykowego na wysokości 5cm. . Badania krwi z 29/11/2022 : większość prawidłowa, z wyjątkiem Klirens kreatyniny (GFR) - 186 ml/min, ferrytyny 206 ng/ml oraz współczynnik nasycenia transferyny 16% Powody badań: - ból żołądka, na początku pustego, dzisiaj po zjedzeniu czegokolwiek, - Zgaga, - ciągłe zmęczenie, - częste infekcje, - długo utrzymujący się kaszel - silne pocenie się w nocy - spadek wagi - utrata apetytu - od niedawna ból w okolicach lewej nerki i wątroby. Mieszkam na stałe we Francji i mam wrażenie, że jestem zbywana przez lekarza ponieważ jestem obcokrajowcem. Po zobaczeniu moich wyników powedział, że nie mam się czym martwić i przepisał leki na zbicie kwasów żołądkowych i paracetamol na umorzenie bólu. Palę papierosy, ok. 20 dziennie, nie nadużywam alkoholu, Jestem osobą otyłą. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem zdrowia. Bardzo dobrze, że rozpoczęto już pewną diagnostykę, aby poznać przyczyny dolegliwości.

Jednakże z racji odległości trudno jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. W pierwszej kolejności zalecamy konsultację stacjonarną (oczywiście w miarę możliwości) z lekarzem gastrologiem. Prawdopodobnie istniejące objawy ze strony żołądka, a także przewlekłe zmęczenie mogą być związane z przepukliną roztworu przełykowego oraz refluksem. Dodatkowo obecność stanu zapalnego błony śluzowej żołądka oraz wrzodów mogą nasilać ten problem.

Warto rozważyć rozszerzenie diagnostyki o takie badania, jak: pełna morfologia wraz z CRP, TSH, a także określenie poziomu prób wątrobowych, kinazy kreatynowej, witaminy D3, a także kortyzolu.

Możliwe również, że pod wpływem sytuacji stresowych wystąpiły podane dolegliwości bólowe oraz pogorszenie ogólnego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-rozworu-przelykowego

https://portal.abczdrowie.pl/ph-metria-przelyku

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.