Czy mam cukrzycę? Czy wynik DCCT można uznać za prawidłowy?

Witam. Mam 31 lat. Choruję na padaczkę, depresję. Dodatkowo mam celiakię dietooporną wraz z zespołem złego wchłaniania. W dniu badania (dziś) byłem po lekach poza *** (akurat tylko w tym dniu nie brałem). Leki brałem ok. 30 min przed badaniem. Doustny test obciążenia glukozą 75 mg. Wynik z krwi żylnej pobrany o 8, wyniki z 12: glukoza (osocze fluorkowe) na czczo: 78 mg/dl; 1 h po 75 g: 134 mg/dl; 2 h po 75 g: 113 mg/dl. Wcześniejsze badania glukozy na czczo 66 mg (nie brałem wcale leków przed badaniem) oraz 98 mg.

Wczoraj przed snem (akurat prawie nic nie mogłem jeść jakoś) wynik z glukometru 69 mg/dl. Inne wyniki glukometrem: o 15.00 (na czczo, tylko 2 kawy i leki wszystkie ww.): 108 mg; 10.30 po wstaniu przed lekami: 96 mg; następnie przez cały dzień 2 kawy i 200 g kiełbasy ok. godz. 11., wynik z 18.30 = 85 mg. Po wypiciu wody z 75 g cukru po 1 godz. 172 mg, po 2 godz. 156 mg. Akurat w ten dzień bardzo byłem śpiący i spałem na nowo już po ok. 2 godz. od wstania. W inne dni na czczo w południe 110 i 108 mg.

Bardzo dużo piję i oddaję moczu oraz spać mi się chce. Mimo spania w nocy ok. 10 godz., potrafię w dzień spać po ok. godz. już, najpóźniej po kilku godzinach. Często mam ochotę na słodkie, jednak po zjedzeniu chce mi się spać, jak i dziś po glukozie podczas badania. Mam też skurcze w łydkach i marznę szczególnie w nocy w stopy.

Dodatkowo cholesterol całkowity: 260 mg/dl; triglicerydy: 209 mg/dl; GGTP: 63 U/l. W rodzinie babcia oraz syn cioci chorują na cukrzycę. Wyniki badań moczu z dnia, kiedy glukoza była we krwi: 66 mg; amylaza w moczu: 326 U/l; ciężar właściwy: 1,020 g/ml; pH: 6,0; leukocyty: ujemny; azotyny: ujemny; białko: 25/mg/dl; glukoza: w normie; ciała ketonowe: 15 mg/dl (utrzymują się tak już kilka mies.); urobilinogen: w normie; bilirubina: ujemny; erytrocyty: ujemny; z krwi: WBC: 8,09 x10^3/ul; RBC: 4,96 x10^6/ul; hemoglobina: 14,7 g/dl; hematokryt: 0,41.

Czy można wywnioskować z tego cukrzycę? Czy leki, jakie biorę i brałem w dniu dzisiejszym nie wpłynęły na badanie? Czy powinienem skorzystać z poradni diabetologicznej? Jak wytłumaczyć, że w nocy miałem dużo niższy poziom glukozy glukometrem, niż dziś podczas badania, a wypiłem tylko 2 łyki wody do tabl. neurologicznych? Jeśli leki zafałszowały wynik badania, czy jest sposób w jaki można uzyskać rzeczywiste wyniki lub postawić diagnozę mimo to? Bardzo dziękuję za pomoc.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Wyniki nie wskazują, że ma Pan cukrzycę. Wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o ciała ketonowe w moczu, to mogą one świadczyć np. o głodzeniu, ale jeden z leków przeciwpadaczkowych, które Pan stosuje (O...) może fałszować wynik. Powinien Pan kontrolować glikemię co jakiś czas, gdyż lek na celiakię (E...) może powodwać wystąpienie cukrzycy w przyszłości.