Czy ćwiczenia i lekka zmiana diety mogły spowodować opóźnienie się okresu?

Witam. Mam 22 lata i mam problem ze spóźniającą się miesiączką. Ostatnia miesiączka zaczęła się 30 października. Kolejna (według aplikacji na telefon, której używam) powinna zacząć się 27 listopada. Dziś jest 30 listopada i miesiączki nadal nie ma (do tej pory spóźniała mi się maksymalnie 2 dni). Od 2-3 dni pobolewa mnie podbrzusze i chyba jajniki, czuję się taka wzdęta, pełna. 17 listopada zaczęłam ćwiczenia fizyczne, codziennie godzina (w tym rozgrzewka 5 min, po 10 min na poszczególne partie mięśniowe - ramiona, brzuch, nogi, pośladki, rozciąganie 10 min) i zaczęłam się zdrowiej odżywiać, więcej warzyw i owoców, chleb żytni (który jadłam już od dłuższego czasu), trochę więcej piersi z kurczaka. Zaczęłam też pić dwa razy dziennie rumianek. Dzisiaj (30 listopada) zaprzestałam ćwiczenia, aby pozwolić organizmowi na regenerację i również z nadzieją, że miesiączka się dzięki temu pojawi. Czy ćwiczenia i lekka zmiana diety mogły spowodować opóźnienie się okresu? Ciążę raczej wykluczam (współżyłam tylko dwa razy w tym cyklu 12 i 20 listopada, z zabezpieczeniem, z prezerwatywą się nic nie działo - sprawdzaliśmy, a wytrysk był poza moim ciałem).

Dzień dobry

musi Pani pamiętać, że prezerwatywa nie jest żadnym zabezpieczeniem przed ciążą, ale ja jestem dietetykiem to wypowiem się jedynie w temacie diety i aktywności fizycznej.

Zgadza się zmiana diety i wprowadzone ćwiczenia mogły opóźnić miesiączkę. Układ hormonalny jest bardzo czuły. Jeżeli dieta est rzeczywiście zdrowa i nie jest zbyt niskokaloryczna, rygorystyczna to okres wróci. Nie powinna Pani jednak ćwiczyć codzienne - organizm musi mieć czas na regenerację. Proszę trenować maksymalnie 5 razy w tygodniu.

Jeżeli chciałaby pani ocenić swoją dietę to można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam

Joanna Wasiluk

Dietetyk

Blogi:

wp fitness

https://joanna-wasiluk.fitness.wp.pl/

Kafeteria.pl

https://joanna-wasiluk.kafeteria.pl/

Instagram:

https://www.instagram.com/joanna_dudziec_wasiluk/?hl=pl

ABC zdrowie

https://ranking.abczdrowie.pl/d/joanna-wasiluk-dudziec-dietetyk-warszawa-31668