Dieta przed kolonoskopią

Witam, chciałbym się dowiedzieć jaką dietę trzeba stosować przed Kolonoskopią? Czy budyń, kisiel, jogurty, serki homogenizowane oraz ryż z mlekiem można jeść przed kolonoskopia. Jeżeli nie to jakie produkty są zalecane przed kolonoskopią? Jakich produktów raczej należy przed tym badaniem unikać? Czy można przed kolonoskopią jeść normalne posiłki, czy  raczej lepiej być na restrykcyjnej diecie? Ile płynów należy wypić przed samym badaniem? Czy można pić napoje gazowane, czy ich również należy unikać. Trochę się denerwuję przed kolonoskopią i wolałbym się do niej dobrze przygotować. Proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam :)

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

2 dni przed badaniem: dieta lekkostrawna bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

Ze względu na to, że przyjmowanie preparatu przeczyszczającego rozpoczyna się w południe w dniu poprzedzającym badanie, należy tak zaplanować czas, aby móc od tego momentu do czasu zgłoszenia się na badanie pozostać w domu.
Dzień
przed
badaniem:
Do południa dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje można pic w dowolnej ilości.

Witam,
wszystko zależy od tego kiedy jest badanie. Czy chodzi Panu o dietę w dzień poprzedzający badanie czy dzień badania. Oczywiście w dzień badania nalezy być na czczo i do tego lekarz zaleca wypicie dużej ilości płynów. Natomiast w dzien poprzedzajacy badanie można zjeść śniadanie, a resztę dnia pozostaje jedynie woda.

Przemysław Zarzeczny

Żeby jednak lekarz miał pełen obraz tego, jak wygląda jelito od środka, musi być ono dokładnie oczyszczone. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia dieta przed kolonoskopią. Aby wspomóc oczyszczanie jelit, lekarz przepisze pacjentowi preparat przeczyszczający, który trzeba przyjmować w kilku dawkach na kilkanaście godzin przed zaplanowanym badaniem. Preparat trzeba rozpuścić w wodzie lub innym, przejrzystym płynie. Jego nieprzyjemny smak można złagodzić dodając sok z cytryny.
Lekarz wykonujący badanie potrzebuje podstawowych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Musi wiedzieć o różnych chorobach badanego, w tym o: chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym, tętniaku aort, skazie krwotocznej, ciąży, jaskrze, uczuleniu na leki, cukrzycy. Cukrzycy powinni też z wyprzedzeniem poinformować lekarza prowadzącego o planowanej kolonoskopii. Diabetolog może ustalić na czas badania nowe dawki leków przeciwcukrzycowych i insuliny.
Przygotowanie do kolonoskopii należy rozpocząć już na tydzień przed badaniem. W pierwszej kolejności trzeba przerwać przyjmowanie preparatów żelaza i poinformować lekarza o zażywaniu leków przeciwzakrzepowych. W tym czasie powinno się już przejść na lekkostrawna dietę, choć nie musi być ona jeszcze restrykcyjna.
Na trzy dni przed badaniem można stosować normalną dietę, ale w jadłospisie nie powinno być pokarmów, które zawierają drobne pestki i ziarna, bo mogą one przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania. Na 3 dni przed badaniem zrezygnujmy z winogron, kiwi, truskawek, malin, arbuzów, jagód, pomidorów, siemienia lnianego, pieczywa z ziarnami, ciastek z makiem. Z talerza powinno zniknąć także ciemne pieczywo i inne produkty z dużą zawartością błonnika.
Na dwa dni przed kolonoskopią nie powinno się jeść tłustych wędlin i mięs, sałatek warzywnych, ciemnego pieczywa, przecierów owocowych, pić napojów gazowanych i mleka. Pacjent powinien przejść na dietę półpłynną, może jeść kisiel, kleik, ryż, makaron, chleb, gotowane mięso i ryby. Do picia można wybrać herbatę, kawę oraz napoje niegazowane i klarowne.
Dzień przed badaniem wprowadza się dietę płynną. Na śniadanie można zjeść jedynie kisiel i wypić herbatę. Obiad powinien być o godz.14-15 i składać się z czystego bulionu. Taki obiad jest ostatnim posiłkiem przed badaniem. Potem można jedynie pić wodę niegazowaną, herbatę, można ssać landrynki, jeść małe ilości miodu.
W przeddzień i w dniu badania można normalnie przyjmować stale zażywane leki, np. leki nasercowe, przeciwpadaczkowe, na nadciśnienie.
Na cztery godziny przed planowanym badaniem trzeba zaprzestać przyjmowania płynów. Można ssać jedynie landrynki. Na badanie dobrze jest zgłosić się z osobą towarzyszącą i nie prowadzić auta w drodze powrotnej do domu. Po badaniu można wrócić do normalnej diety jeszcze tego same dnia. Przez cały dzień pacjent może jednak odczuwać wzdęcia i skurcze, odpowiedzialne jest za to powietrze wprowadzone do jelita w trakcie badania.