Ból jajników, obfite upławy i powiększenie jednej piersi

Witam serdecznie! Od około 6 miesięcy przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Yaz, biorę je zgodnie z zaleceniem (kilka razy zdarzyło mi się połknąć tabletkę z 2-godzinnym opóźnieniem). Z partnerem uprawiamy jedynie petting, polegający na wzajemnych pieszczotach dłonią. Podczas zbliżeń partner zazwyczaj jest dodatkowo zabezpieczony prezerwatywą, a jeśli zdarza się sytuacja, że nie ma na sobie prezerwatywy, to zazwyczaj przed rozpoczęciem pieszczenia mnie idzie umyć dłonie. Kilka razy zdarzyło się, że po ściągnięciu prezerwatywy zaczął mnie od razu pieścić dłonią i nie wiem, czy może w tej sytuacji mogło dojść do zapłodnienia? Czy gdyby ściągając prezerwatywę na jego palce dostała się odrobina nasienia, mogłoby dojść do zapłodnienia?

Staramy się zachować maksymalną ostrożność, aby nie doszło do zapłodnienia, ale teraz już sama nie wiem, czy tabletki na pewno wystarczająco mnie chronią? Nie wiem, czy to normalne, że po 6 miesiącach stosowania tabletek, nagle zaczęło boleć mnie podbrzusze, a wygląda to w następujący w okolicach 6 dnia cyklu (pierwsze 4 dni cyklu to krwawienie z odstawienia), zaczęło bardzo boleć mnie podbrzusze, ból jest taki jak przed menstruacją, rozpierający. Najpierw zaczął mnie boleć jajnik - prawy, boli mnie do tego stopnia, że kiedy wchodzę po schodach i zginam kolano, czuję klujący ból. Potem zaczęło mnie boleć już całe podbrzusze i jajniki na zmianę. Ten ból nie jest ciągły, czasami pobolewa mnie nad ranem, czasami w ciągu dnia, najmocniej na wieczór, ale utrzymuje się już około 12 dni. Mam również upławy, bardzo obfite, kolor śluzu jest zielonkawy, czasami podbarwiony na żółto, z rana z reguły konsystencją przypomina białko z jajka, natomiast na wieczór, robi się bardziej gęsty - serowaty.

Dodatkowo w tym samym czasie powiększyła mi się lewa pierś. Pojawiły się na niej bardzo mocno widoczne niebieskie żyły, ale dosłownie oplatają ją w całości, dochodząc do sutka, w odczuwam ból w tej piersi, druga pierś nie jest aż tak bardzo powiększona, ale tylko trochę. I na niej pojawiła się tylko jedna słabo widoczna żyłka. Niestety mam również nieprzyjemne uczucia wzdęcia i bulgotania w żołądku, odczuwam silne gazy. Wcześniej, kiedy zaczęłam przyjmować Yaz, takie dolegliwości nie występowały. Miałam jedynie bóle migrenowe głowy i żadnych skutków ubocznych. Ponieważ trochę spanikowałam, to na 10 dzień od zbliżenia z partnerem wykonałam betaHCG, wynik wyszedł 1,05 (normy laboratorium w którym robiłam badanie to do 5 poza okresem ciąży), więc wszystko - logika i wynik badań - wskazuje, że to nie ciąża, ale czy mogę być tego pewna w 100%, że nie jestem w ciąży? I jeśli to nie ciążą, to czego to mogą być objawy? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Z pewnością nie jest Pani w ciąży. Nie ma możliwości, by doszło do zapłodnienia w wyniku tego typu zbliżeń, jakie ma Pani ze swoim partnerem. Nawet jeśli jakimś cudem partner wprowadził do Pani dróg rodnych śladową ilość nasienia, to nie ma praktycznie możliwości, by doprowadziło ono do zapłodnienia. Aby nastąpiło poczęcie, do pochwy musi się dostać większa ilość nasienia. Ponadto, przyjmując tabletki antykoncepcyjne, jest Pani prawie w 100% zabezpieczona przed ciążą nawet wtedy, gdyby doszło do pełnego stosunku, z wytryskiem z pochwie. Jeśli nie współżyje Pani, to właściwie bez sensu przyjmować tabletki hormonalne, które nie są przecież całkiem obojętne dla zdrowia.

Pani dolegliwości mogą mieć bardzo różne przyczyny. Może Pani mieć torbiel jajnika (rzadko podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, ale zdarza się). Równie dobrze, może Pani cierpieć na chorobę jelit lub zapalenie pęcherza moczowego. Proszę jeszcze się poobserwować - jeśli ból nie będzie mijał w ciągu najbliższych tygodni, należy udać się do lekarza. Jeśli ma Pani dodatkowo gorączkę i/lub częste uczucie parcia na pęcherz moczowy, to powinna Pani szukać pomocy lekarskiej już teraz. Ból w podbrzuszu w połączeniu z gorączką może bowiem oznaczać zapalenie przydatków (jajników i jajowodów) lub zapalenie pęcherza moczowego.

Jeśli pierś jest powiększona wyraźnie, to również powinna Pani skonsultować się z lekarzem (ginekologiem). Niesymetryczne (jednostronne) powiększenie piersi może być spowodowane guzem - o charakterze łagodnym (np. włókniakogruczolak) lub złośliwy (bardzo rzadko w młodym wieku).

Pozdrawiam serdecznie!