Być zdrową dzięki jedzeniu - jak odzyskać utraconą sylwetkę?

Witam. Mam 19 lat, 162 cm wzrostu i 65 kg wagi. Bardzo chciałabym uzyskać zgrabną sylwetkę przy pomocy odpowiedniej diety. Niestety z powodu przewlekłej choroby układu krążenia wysiłek fizyczny stał się dla mnie zabroniony (problemy zaczęły się ok. 2 lata temu, od tej pory nie ćwiczę i tyję). Dawniej byłam osobą drobną z ładną cerą. Przyznam, że niemożność ćwiczenia wywarła na mnie negatywny wpływ. Zamiast wyjść biegać, zaczęłam przesiadywać przed komputerem i podjadać chipsy, ciasteczka. Wywarło to destrukcyjny wpływ na mój wygląd. Ziemista cera z zanieczyszczeniami i figura gruszki (tłuszcz odkłada mi się głównie w partii ud i bioder) to to, co mam obecnie.

Chociaż w mojej rodzinie wszyscy są albo otyli, albo posiadają znaczną nadwagę, zawsze starałam się walczyć z tymi skłonnościami. Odebrano mi najlepszą broń - sport. Jedyna aktywność fizyczna, na jaką mogę sobie pozwolić to spacery (i korzystam ile mogę!), ewentualnie joga (aktywność wymagająca naprawdę niewielkich nakładów wysiłku) więc "zajadam" swój czas. Wielokrotnie starałam się odżywiać zdrowo - jeść owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste - ale zawsze kończyło się na tym, że dopadał mnie "atak głodu" (tak nazwałam czas w ciągu dnia, zazwyczaj wieczorem, kiedy zaczynałam jeść wszystko to, czego sobie odmawiałam - czekolady, ciastka, dużo kanapek). I w ciągu jednej takiej chwili potrafiłam zjeść nierzadko więcej niż w ciągu kilku normalnych dni. Wiem, że to bardzo niezdrowe, następnego dnia boleśnie odczuwałam skutki. I tak w ciągu tych kilka lat uzbierało mi się.

Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu jadłospisu, który pomoże mi zrzucić zbędne kilogramy i przede wszystkim wyeliminuje moje "ataki głodu". Lubię jeść, ale nie chcę, żeby jedzenie było moim wrogiem. Obecnie niestety tak zaczynam je traktować i bardzo chciałabym to zmienić. Wierzę, że i bez sportu mogę wyglądać i przede wszystkim czuć się dużo lepiej niż obecnie. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Witam serdecznie!

Każda dolegliwość chrobowa, która pojawia się w naszym życiu, utrudnia nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale także utrzymanie pożądanej sylwetki i stałej, należytej masy ciała. Przy chorobach układu krążenia wykluczone jest uprawianie sportów wytrzymałościowych, szybkościowych, a także wysiłku o dużej intensywności. Ale musisz wiedzieć, że najbardziej "odchudzającym" sportem jest właśnie wysiłek o niskiej intensywności, ale długotrwały, jakim jest spacer! Spacerując, nasz organizm ukierunkowany jest na spalanie tkanki tłuszczowej, w przeciwieństwie do np. ćwiczeń siłowych, w których rozbudowujemy tkankę mięśniową.

Twoje ataki głodu są prawdopodobnie związane z tym, że nie spożywasz regularnych posiłków. Tylko jedzenie w 3-godzinnych odstępach czasu zapobiega przed atakami obżarstwa. Z kolei apetyt na słodycze możemy zmniejszyć poprzez przyrządzanie częściowo słodkich posiłków, np. koktajlu bananowo-cynamonowego z niewielką ilością miodu, piersi kurczaka z ananasem i rodzynkami, czy przekąski w postaci wafli ryżowych posmarowanych dżemem truskawkowym słodzonym syropem
z agawy zamiast cukru. Można jeść prawie wszystko, ale w umiarkowanych ilościach.

Jest kilka rad, które pozwolą żebyś przy okazji gubienia nadmiaru kilogramów, poprawiła wygląd swojej skóry, cery i paznokci:

1. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej - co najmniej 1,5 l dziennie - dzięki temu utrzymasz prawidłowe nawilżenie skóry i oczyścisz organizm z toksyn.
2. Wprowadź do swojej diety produkty bogate w błonnik oraz przeciwutleniacze - polecam świeże owoce i warzywa.
3. Jedz dobre tłuszcze, mające ogromny wpływ na stan zdrowia naszej skóry. Wybieraj produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, produkt sojowe, zielone warzywa liściaste, tłuste ryby i tłoczone na zimno oleje (szczególnie olej lniany do przyrządzania sałatek).
4. Unikaj kofeiny i alkoholu - odwadniają organizm!
5. Ogranicz spożywanie soli - jej nadmiar powoduje obrzęki. Poza tym spożywaj małe ilości czerwonego mięsa, żywności przetworzonej, smażonej, zawierającej utwardzony tłuszcz - powoduje ona "zatykanie" tętnic!

Pozdrawiam