Co mogę zrobić z tymi zaparciami w wieku 19 lat?

Od dłuższego czasu męczą mnie zaparcia... Moja dieta jest urozmaicona, jem dużo błonnika, pije dużo wody, jestem bardzo aktywny fizycznie. Poza zaparciami nie odczuwam innych dolegliwości. Jakiś czas temu porzuciłem nabiał, który powodował u mnie mgłe umysłową, jednak zaparcia nadal mam... Moja dieta opiera sie na: warzywa, pieczywo pełnoziarniste, razowe, owsianka, owoce (banany, jabłka), kurczak, jajka, masło orzechowe, tuńczyk z puszki, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, mieszanki kasz, ryż biały, jedna filiżanka kawy rozpuszczalnej dziennie, zielona herbata, słodyczy/cukru nie spożywam, chyba że do jednego razu tygodniowo wypije jakiś energetyk. Jakie mogą być przyczyny zaparć?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety ustalenie przyczyny zaparć nie jest łatwe – często winna jest dieta czy brak ruchu, u Pana jednak ten problem jest dużo bardziej złożony.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia.

Przede wszystkim należy ustalić, kiedy pojawił się problem i czy jego pojawieniu się nie towarzyszyły jakieś zmiany w diecie (np. odstawienie nabiału, zwiększenie ilości błonnika w diecie, zwiększenie ilości tłuszczu, zbyt duża ilość węglowodanów w stosunku do białka itd.). Jeżeli dieta, o której Pan pisze wprowadzona została gwałtownie, to układ trawienny może mieć problem z adaptacją i po prostu potrzeba czasu, by zaparcia ustąpiły.

W przeciwnym wypadku, to jest w sytuacji gdy zdrowa dieta towarzyszy Panu od dawna, podobnie jak zaparcia, konieczne byłoby wykluczenie chorób w obrębie końcowego odcinka układu pokarmowego – np. uchyłków jelita grubego. Niestety zaparcia często towarzyszą też chorobom układu nerwowego, np. chorobom naczyniowym mózgu, chorobom endokrynologicznym (niedoczynność tarczycy i in.) czy metabolicznym i wielu innych.

Więcej informacji odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/defekacja.

Stąd też warto z tym problemem zwrócić się do lekarza, który po zebraniu wywiadu podejmie decyzję odnośnie dalszej diagnostyki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.